1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Cami ve Cemaatin Topluma Sağladığı Faydalar Hakkında Kısa Bilgi

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Cami ve Cemaatin topluma sağladığı faydalar nelerdir, bu konu hakkında bilgi verirken toplumumuzun Camiler için ne kadar önemli olduğuna değineceğiz.

  Cami, mescitlerin büyüğüne dense de aslında Camii Mescid demektir. Bu kelimenin çoğulu "cevami''dir. Cami; toplayan toplayıcı demektir. Beş vakit namazda cuma ve bayram namazlarında müminleri bir araya topladığı için bu isim verilmiştir. İbadet edilen yer, tapınak anlamında mabed" ve çoğulu meabid" de kullanılmaktadır.
  [​IMG]
  Türkler Anadolu'da, ibadethanelerin büyük yapıda olanlarına cami küçüklerine ise "Mescit adını vermişlerdir.

  Camiler, bulundukları yörenin sosyal hizmetlerinde, devamlı ışıldayan ve çevresini aydınlatan bir kandil gibidirler Namaz için camiye gelen insanlar, orada birbirleriyle tanışırlar Aralarında sevgi ve saygı bağları oluşturur, arkadaşlıklar ve dostluklar geliştirirler Oluşturulan bu maddi ve manevi bağlar sayesinde hastaları ziyaret eder, muhtaçların dertlerine çareler ararlar. Böylece kendilerini mutlu eden, gönüllerine haz veren güzel hizmetler yaparlar Komşuların birbirlerini sevip saymalarına ve iyi ilişkiler içinde olmalarına vesile olurlar.

  Ayet-i kerimelerden de anlaşılacağı gibi, İslam’da camilerin önemli bir yeri vardır Allah'ın evi kabul edilen camiler, İslam'ın alameti sayılmıştır Camiler, bulunduğu yerin halkının Müslüman olduğunu gösterir Sevgili Peygamberimiz, yeryüzünde Allah'a en sevimli yerlerin camiler olduğunu bildirmiştir.

  Öyle ise camilere gelişigüzel değil, en güzel elbiseler giyilerek girilmelidir Camileri kirletecek, havasını bozacak ve cemaati rahatsız edecek davranışlardan sakınılmalıdır.
   

  Ekli Dosyalar:

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş