1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çalma Davranışı Gösteren Çocuğa Karşı Anne Baba Tutumu Nasıl Olmalıdır?

Konu, 'Ruh Sağlığı' kısmında Bal Arısı tarafından paylaşıldı.

 1. B

  Bal Arısı Yeni Üye

  Anne babayı en çok endişelendiren davranış bozuklukları arasında yer alan çalma davranışı sergileme eylemi endişelenecek bir davranış bozukluğu olarak bilinmektedir.

  *Anne baba çalma davranışı ile karşı karşıya kaldığı zaman kesinlikle aşırı tepki vermemelidir. Bağırıp çağırmadan da bu davranışın yanlış bir davranış olduğu çocuğa anlatılabilir.

  *Çocuk hırsızlık yaptı diye hemen kötü diye damgalanmamalı; davranışın yanlış bir davranış olduğu konusunda çocuk uyarılmalıdır.

  *Çocuğun başkasından izinsiz aldığı eşyayı vermesi sağlanmalıdır. Çocuğun aldığı eşyayı verirken özür dileme davranışı göstermesi sağlanmalıdır. Aldığı eşya kırılmışsa kendi harçlığı ile alması sağlanmalıdır.

  *Çocukla konuşarak sorun çözülebilir. Neden çaldın, ne düşünerek bu eşyayı çaldın gibi sorularla konuya giriş yapılabilir. Böylelikle sorunun derinliklerine inilmiş olur.

  *Çocuğunuzun yaptığı hatalı davranışlarda ona size yardımcı olacak birtakım işler yapmasını isteyebilirsiniz. Mesela hırsızlık yaptığı zaman aldığı eşyayı geri verdikten sonra ( tabii ki özür dileyerek ) ardından sizin için balkonları yıkamasını isteyebilirsiniz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş