1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Cahit Zarifoğlu Biyografi-Cahit Zarifoğlu kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Almira Yeni Üye

  Cahit Zarifoğlu (Çocuk hikayeleri ile ünlüdür.  Hayatı  Hayatını kendi diliyle şöyle anlatır:

  "Kızılcahamam'da başladım liseyi Maraş'ta tamamladım. Aslen Maraşlıyım.

  Ceddimiz 300 yıl kadar önce Kafkasya'dan Maraş'a gelip yerleşmişler. Bunlar üç kardeşmiş ve içlerinden birinin adı Zarif'miş. İşte bizim aile bu Kafkasyalı Zarif'ten geliyor. Daha çok bu sebeple olacak Kafkasya'yı çok seviyorum.

  Edebiyata lise yıllarında şiir ve kompozisyonlar yazarak başladım. Usta hikayeci İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatını bitirdim. Öğrenciliğim sırasında çalışmak zorundaydım. Muhtelif gazetelerde sayfa sekreteri olarak çalıştım. Bu yüzden tahsilim biraz ağır aksak ilerledi. Bütün bunlar zarfında vazgeçmediğimo da şairliğim ve yazarlığımdı.

  Bir yerde çok titiz bir insanım ama herşey zihnimde benim de şaştığım bir disiplin ve düzen içindedir. Şu masanın halini görüyorsun.Çekmeceler de öyle. Ama söyleyin bir şey onu gözüm kapalı çıkarayım. Hayatımda öyle. Bir telaş içinde parçalanmış gibiyim. Ama saati saatine programlanmışımdır. Şiiri de ne zaman yazacağımı bilmiyorum. Memur gibi. Durum öyle gerektiriyor.

  1985'te yayınlandı. Ayrıca çocuk edebiyatı dalında kitaplar yazdım."1  Değişik dönemlerde ilkokul öğretmen vekilliği ve Almanca öğretmenliği yaptı.1987'de vefat etti.

  Eserleri  Şiir
   
 2. H

  Hoca Yeni Üye

  "aklımdan çıkmıyorsun dedim. başka türlüsünü yorgunum anlatmaya."

  cahit zarifoğlu
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş