1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Cafer Gafar Kısaca Hayatı

Konu, 'Dünya'dan Biyografiler' kısmında Leyya tarafından paylaşıldı.

 1. L

  Leyya Yeni Üye

  _

  Cafer Gafar Hayatı


  Cafer Gafar Hakkında Bilgi


  Cafer Abdul oğlu Ğafar Kırımlı şair ve yazardır.

  Cafer Ğafar, 1898 senesinde Aqmescit cıvarında Tav Dayır köyünde doğdı. İlk okuldan sonra Tav Dayır medresesinde okudu. Medreseyi bitirdikten sonra 1920 senesine kadar köylerde muallimlik yaptı.

  Sovyet rejimi ve komünizmi bir propagandist gibi eserlerinde seslendirmiştir.Akmescit'in Tavdayır köyünde doğan Cafer Gafar (1898-1938), edebiyata 1921'de "Duygularım" şiiriyle girmiştir. Şair, bu şiirinde ve "İnternatsional Çalına" adlı şiirinde Ekim inkılabını anlatır; "Amansız Küreşte", "Eşitigiz!" gibi şiirleriyle de halkın hayatında meydana gelen sosyal değişmeleri gösterir.

  Nesir türünde de eserleri bulunan Cafer Gafar, hikayelerinde aktüel konuları işler. Eserlerinde zengin ve yoksul arasında ki sınıf farklılığını işleyen sanatçının esas özeliği psikolojik derinlik ve dil sadeliğidir. Halk dilini tam olarak benimseyen Cafer Gafar'ın savaştan evvel "İnkılabi Şiirler"(1926), "Ömürden Örnekler"(1927), "Hikayeler ve Şairler"(1933) isimli kitapları yayımlanmıştır. Ne yazık ki, sosyalizmin kurulması ve yerleşmesi için yaptığı çalışmalara rağmen 1938 yılında Stalin'in zulmüne uğramaktan kurtulamayan Cafer Gafar'ın mezarı bile belli değildir.
   
 2. B

  Bengü Yeni Üye

  Kırımda çok sevilen bir yazar olduğunu biliyorum
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş