1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Buz Balıkçılığı Festivali

Konu, 'Her Telden' kısmında Yalnız Kalpler tarafından paylaşıldı.

  1. Y

    Yalnız Kalpler Misafir

    Geleneksel balık festivali için Çinli balıkçılar her sene festival zamanı Jiling'deki Çngçun'da toplanmaktadır. Her kış bir çok balıkçının katıldığı bu festivalde donan Chagon gölü'nde bulunan buzlar kırılarak balık yakalanmaktadır. Çin'de binlerce yüzyıl öncesinde de yapılan bu balık yakalama festivali adeta gelenek haline gelmiştir. Buzlar kırıldıktan sonra buz altında yaşayan balıkları yakalamak için kullanılan özel ağ sisteminden yararlanılmaktadır. Gece boyu Çinli balıkçılar balık yakalamak için adeta nöbet tutmaktadırlar. Çin'de uygulanan bu gelenek Çin'in kuzey kesiminde bulunan etnik kökenli kabilelerden miras kalmıştır.

    Balıkçılar şafaktan önce buzulların üzerinde 15'er metre ara ile delikler açmakta ve açılan deliklerde 1 km'lik alanlarda balık avlamaya çalışmaktadırlar. Buzul altındaki göl alanına 18- 20 metrelik uzun sopalarla ağ sistemi gerilmektedir. Bu balıkçılar şeker, kavrulmuş pirinç, meyve ve kurutulmuş peynir ile balık yakalamaktadırlar.
     
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş