1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Büyük Melekler ve Görevleri

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Toplam 4 büyük Melek vardır . Bu meleklerin isimlerinin baş harfleri CAMİ dir. Bu büyük Meleklerin görevleri farklı farklıdır. detaylı şekilde aşağıda açıklayalım...

  Selamünaleyküm....

  1) Cebrail : Vahiy Meleğidir...ALLAH TEALA'dan aldığı Mesajları
  Peygamberlerine ulaştıran Melektir...

  2) Mikail : Tabiat olaylarının İdaresi ile Görevlidir...
  ( Yağmurun yağması ve Rüzgarın Esmesi Gibi )

  3) İsrafil : Kıyametin Kopması ve insanların tekrar dirilmesinin İşareti olan,
  Mahiyeti Bizce Bilinmeyen Sur'a Üfleyecek Olan Melektir..

  4) Azrail : Ömrü sona eren İnsanların Canlarını ALLAH TEALA 'nın izni ile
  almakla görevli Melektir....
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Bu algı ne yazık ki bir çok kisi tarafından yanlış anlaşılır, Kuran-ı Kerim'de Cami geçmez Mescid olarak Namaz kılınan yerler vardır, Cami cem kökünden gelir toplama birleşme yeri diye, birde Azrail olarak geçmez .

  Kur’an’da Azrail ismi geçmemektedir. Ruhların kabz edilmesi/canların alınması hususu, Kur’an’da değişik ifadelerle dile getirilmiştir:
  “Ölümleri anında, ruhları Allah alır”(Zümer, 39/42).
  “De ki: ruhunuzu -sizin için görevlendirilen- ölüm meleği alır”(Secde, 32/11).
  “Kendi nefislerine zulmetmiş oldukları halde meleklerin ruhlarını aldığı kimseler”(Nisa,4/97).
  Bu ayetlerde ruhları alanın Allah, ölüm meleği ve (çoğul olarak) melekler olduğu ifade edilmiştir.
  Bunun anlamı şudur: Gerçekte ölümün yaratıcısı Allah’tır. Sebepler dairesinde ölüm işini gerçekleştiren ekibin başı ölüm meleğidir. Diğer bazı melekler ise ölüm meleğinin yardımcılarıdır. (bk. Razî tefsiri, XI/11. Arıca bk. B. S. Nursi, Mektubat, s.351-53).
  Fahreddin Razî “Hz. İsrafil ile Hz. Azrail adlı meleklerin varlığı haberlerle sabittir. Ayrıca canları alan meleğin Azrail olduğunu gösteren haberler de vardır” diyerek, Azrail isminin haber/hadisle sabit olduğunu ifade etmiştir. (Razî Tefsiri, II/162).
  Suyutî’nin Ebu’ş-Şeyh’den aktardığı bir Hadis’e göre, kıyamet günü Allah dört büyük meleği isimleriyle çağıracak ve görevlerini yapıp yapmadıklarını soracaktır. Bu arada “Ey Azrail! Gel bakalım, sen görevini nasıl yaptın?”(Suyutî, IV/191-el-mektebe eş-şamile-) diye buyuracaktır. Azrail ismini açıkça anacaktır.
  Aynı eserde, Hz. Eşas b. Şuayb’in de ölüm meleğini Azrail olarak adlandırdığı bildirilmektedir. (a.g.e, VII/108; Azrail ismiyle ilgili rivayetler için bkz. Ebu’l-Leys Semerkandi, Hakaiku’d-dekaik, s. 507)
  Secde Suresinin 32. ayetinde Müfesirlerin büyük bir kısmı ölüm meleğini Azrail ismiyle anmışlardır. Bütün bu allamelerin dayandıkları bir delil olmasaydı ölüm meleğini Azrail ismiyle tefsir etmezlerdi.
   
 3. S

  Sinel Yeni Üye

  Her meleğin kendine göre görevleri mevcut
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş