1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Bütün Hayvanlar Rüya Görür Mü?

Konu, 'Hayvanlar Alemi' kısmında Minik Peri tarafından paylaşıldı.

 1. Minik Peri

  Minik Peri Bölüm Yöneticisi

  Yapılan araştırmalara göre balıkların büyük ihtimal rüya görmediği fakat diğer omurgalı hayvanların rüya gördüğü kanıtlanmış gerçekler arasında yer almaktadır. Köpeklerin derin uykuda iken hırlaması ve birtakım hareketler yapması rüya görmelerinin en önemli işaretleri arasında yer almaktadır.

  Bazı davranış biyologlarının yaptıkları araştırma sonuçlarına göre memeli ve kuşlarda REM uykusu tespit edilmiştir. İnsanlarda da rüya görme REM uykusu döneminde görüldüğü için hayvanların da bu uyku evresinde rüya gördüğü yönünde düşünceler ortaya konulmuştur.

  Yapılan araştırmalar uyku halinde kedilerin durdurucu merkezleri tespit edilmiş olup bu merkezlerin tahrip edilmesi ile kediler uyku halinde iken fare yakalama hareketleri yapmaktadırlar. Fakat tam anlamı ile nasıl rüya gördükleri ile ilgili kesin bir kanıt ortaya konulamamıştır.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Hayvanların rüya görmesini nasıl araştırmışlar, yada ne hissettiklerini nasıl anlamışlar. Ben bazı şeyleri anlayamıyorum. Hayvancağız uyurken bir şeye tepki veriyorsa rüya mı görüyor ki?
   
 3. Uranüs

  Uranüs Yeni Üye

  Bırakın kuzucuklar rüya görsünler, mesela bir hayvan rüyasında ne görebilir? Geyik avlandığını, aslan ava gittiğini, ayı bal bulduğunu, penguen hawaii de tatile gittiğini filan..
   
 4. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Hayvanlarinda ruya görebilmesi bir hayli ilginc.. Bilmem dogrumudur degilmidir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş