1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

'Bu Kalp Seni Unutur Mu' Dizisini TRT Sahiplenebilir

Konu, 'Magazin Haberleri' kısmında Rüya tarafından paylaşıldı.

 1. R

  Rüya Yeni Üye

  Milliyet Yazarı Mehveş Evin, Bu Kalp Seni Unutur mu Dizisini TRT'nin Sahiplenebileceğini Yazdı.


  12 Eylül sonrasını anlatan 'Bu Kalp Seni Unutur mu' dizisi, sadık izleyicilerinin tepkisine rağmen yayından kaldırıldı. Dizi, reytinglere takılmıştı... Hani şu, tüm Türkiye'nin neyi seyredip neyi seyretmeyeceğine karar veren, tartışmalı sisteme.
  AGB denilen bu sistemin, pek çok kaliteli dizinin kellesini uçurduğuna şahit olduk. Hem de 'AB grubu'na, yani yüksek alım gücüne sahip izleyiciye hitap ettiği halde bu karar alınabiliyor. Ancak konumuz, AGB'nin güdük ölçümleme sistemi değil.
  Konumuz, demokratik açılım, darbe planı, siyasette ve yargıda tıkanıklık, ayrımcılık gibi mühim meselelerin havada uçuştuğu şu dönemde, kimsenin 'Bu Kalp Seni Unutur mu' gibi bir diziden yararlanmayı bilememesi. 12 Eylül'ün yakıcı, yıkıcı sonuçlarını popüler bir dille anlatan, bu anlamda toplumsal bilinci ve hafızayı tazelemeye yarayan bir dizinin bu kadar kolaylıkla feda edilmesi. Hele 'darbe karşıtlığı' ile bu kadar ortada olan... Bizzat kendine karşı yapılan 'devirme girişimlerini' sürekli gündemde tutan bir hükümetin iktidarda olduğu bir dönemde...

  Popüler kültürle hesaplaşma
  Mesele sadece bu dizi değil. Geniş kitlelere ulaşma şansı olan her tür popüler kültür aracını, arada sırada da olsa, yakın tarihi konu almasına teşvik etmek. Okulda anlatılmıyor, evde anlatılmıyor, sosyal ortamlarda da geyik muhabbetinden öteye geçilmiyor. Hesaplaşmaysa, bu da en alasından hesaplaşma!
  Yoksa bu ülkenin derdi olan, hücrelerinin en derin yerlerine kadar teneffüs eden sorunları anlamak, üzerinde tartışmak nasıl mümkün olacak?
  insanın aklına şu da geliyor tabii: Gerçekten tartışmayı, gerçekten bilmeyi kim istiyor ki?

  TRT yayınlasın
  Ha, dizi gerçekten de 12 Eylül sonrasını çok mu başarılı anlatıyordu? Bana kalırsa, epey 'çekingen' ve 'dikkatli' yaklaşıyordu pek çok meseleye. Fakat belki de bu yüzden kaybetti başta gördüğü ilgiyi.

  Dizinin danışmanı, gazeteci Tuğrul Eryılmaz Pazar Sabah'a şöyle anlatmış: "Sert girdik diye düşündük, hatta bunun kavgasını da yaptık. Ama o sert girilen bölümler, reytingin en yüksek olduğu iki bölümdü."

  'Bu Kalp Seni Unutur mu', en azından 12 Eylül dönemini anlatmaya çalıştığı için takdir edilmeli. Bu arada topu hep özel kanallara ve AGB'ye atmaktan vazgeçip, maddi açıdan gayet iyi durumda olan TRT'nin elini taşın altına sokmasının vakti geldi. TRT, Filistin konusunu damardan işleyen bir yapımı yayına sokuyorsa, o zaman kendi memleketimizle, kendi geçmişimizle ilgili bir dönem dizisine de kucak açmalı.
   
 2. A

  Abdullah Yeni Üye

  Eski kanalı bence daha güzel eğer taşınırsa diziyi sevenlerin bazıları vazgeçer izlemekten...
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş