1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Boyun Ağrısına Çözümler

Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında elnur tarafından paylaşıldı.

 1. elnur

  elnur Yeni Üye

  Masada çalışanlar ya da büroda çalışanlar zaman zaman boyun ağrısı sorunu ile baş başa kalırlar. Boyun ağrısı sorunu kimileri tarafından önemsenmemektedir. Halbuki bu rahatsızlık tedavi edilmediği sürece ciddi ortopedik rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Boyun ağrısı tedavisi için önerilen en iyi yöntem egzersizdir. Egzersizin yanı sıra boyun ağrısına çözüm getirmek için iyi bir yastıkta rahat bir uyku, kas gevşetici kremler, bir torba buz ve birkaç basit egzersizden de faydalanabilirsiniz. Boyun ağrısı tansiyon, yorgunluk ve dayanılmaz ağrıları da peşi sıra getirmektedir.

  Boyun ağrısına karşı alınabilecek önlemler:

  *Yorgunluğa bağlı olarak ense kaslarının spazmına bağlı ağrı durumları ortaya çıkar. Vücudumuzun diğer kaslarını rahatlıkla dinlendirsek de bir şoförsereniz ense kaslarınızı dinlendirmeniz iş başında iken asla mümkün olmaz. Görenlerin o ense yapıyor söylemlerine yakalanmamak için vücudumuza adeta işkence yaparız, dinlenmeyiz.

  *Migren ya da gerilim tipi ağrılarla birlikte baş ağrısı, ense ve sırta yayılan ağrılar görülebilmektedir. Bu ağrı atakları geçince ağrılarınız geçer. Bunun içinde yorgunluğu üzerinizden atmanız olmazsa olmazınız olacaktır.

  *Tansiyon yüksekliği de ense ağrısı yapabilmektedir.

  *Düşme ya da trafik kazası geçirmiş kişilerde de boyun ağrısı görülme olasılığı yüksektir. Ağrıların geçmemesi sürekli olması durumunda mutlaka doktor kontrolünden geçmelisiniz.

  *Boyun kemiklerindeki yaşlanma ve kireçlenme durumları da ağrılara sebep olur.

  *Boyun fıtığında omurlar arası disklerin sinirlere baskı yaparak ense ağrısına yol açması ağrıların sırt ve omuz bölgesine yayılmasına sebep olur.

  Yazımın sonuna gelmişken aşağıya vereceğim egzersizleri doktor kontrolü dahilinde ağrı sebebine göre uygulamanız ağrılarınızı bir nebze rahatlatacaktır.

  boyun-tutulmasi-egzersizleri.jpg
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş