1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Boşanmadan Önce Satılan Malların Durumu

Konu, 'Hukuk Köşesi' kısmında Avukat Canan tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Avukat Canan Yeni Üye

  Eşlerin boşanma aşamasına gelmeden önce yani boşanmadan önce satılan malların durumu hakkında bilgiler.

  Boşanma öncesi satılan mallar da yine ortak bir şekilde ikiye bölünmek zorundadır.Mülkiyeti size ait olan evin ne şekilde alındığı ve evlilik birliği içinde alınıp alınmadığı önemlidir.Eğer evlilik birliği içinde ve karşılığı ödenerek alınmış ise, bu evin satımından ele geçen paranın yerine geçen bir değer var ise bunun üzerinde eşlerin tasfiye payı alacağı olacaktır.Fakat ev evlilik öncesi de çiftleden birine aitise bunda karşı tarafın bir alacak hakkı yoktur.

  Boşanma davası süresince mal paylaşımı, çocuk varsa velayeti kimin alacağı, boşanmada tazminat ve nafaka ödenip ödenmeyeceğine konularına karar verilir. Peki Boşanma sonrasında mallar neye göre paylaşılıyor Kimin adına edinilmiş olursa olsun, evlendikten sonra edinilmiş mallarda bir ortaklık vardır. Araba, ev, arazi gibi mallar yüzde elli ortak kabul edilir. Ayrılık durumunda bu mallar ikiye bölünür. Malı ikiye bölmek mümkün değilse, örneğin bir araba ise söz konusu olan, satılıp parası ikiye bölünür.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Eşlerin boşanması zaten hayatın parçalanması dağılması anlamına geliyor, malların paylaşımı kolay yok olan bir geleceği çocukların kim paylaştıracak?
   
 3. N

  Nursultan Yeni Üye

  Rabbim kimsenin yuvasını bozmasın eşler akıllı olup hayatlarına baksınlar ayrıca psikolojik destek alabilirler
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş