1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Boğazımızın çalışma sistemi nedir?

Konu, 'Ağız ve Diş Sağlığı' kısmında dr.zekiye tarafından paylaşıldı.

 1. d

  dr.zekiye Yeni Üye

  Boğazın çalışma prensibi
  Boğazımız Nasıl Çalışır?

  Boğazımızın ilk kısmı yutaktır. 12 cm. uzunluğundadır. Geniş kısmı üstte olan bir koni şeklindedir. Burunun ve gırtlak çıkıntısının arkasından başlar. Bundan sonra asıl yol verme mekanizmasını teşkil eden 4 cm. uzunluğundaki gırtlak gelir. Burası trafiği doğru yönlere çevirir ve aynı zamanda konuşma mekanizmasının esas parçasını teşkil eder. Karışık bir şekilde 9 parça kıkırdaktan meydana gelmiştir. Mukoza zarı ile kaplıdır ve Ligament denilen bağlarla birbirine bağlıdır. Bunun bir kısmı boğazımızda Adem Elması veya gırtlak çıkıntısı adını alan bir tümseklik meydana getirir.

  [​IMG]

  Yiyeceği çiğnedikten sonra, dilimizin yaptığı bir manevra ile bu yiyecek ağzımızın geri kısmına gelir. Ağız boşluğunun gerisinden sarkan ve kırmızı renkli, parmak ucuna benzer küçük dil yükselir ve burun deliğine giden geçidi kapar. Aksi halde bir kaşık çorbanın bir kısmı da burnumuzdan gelirdi. Sonra dil yukarı doğru kamburlaşır, lokmayı geriye doğru iter ve yemek de aşağı doğru yola koyulur.6
   
  1 kişi bunu beğendi.
 2. a

  asiye Yeni Üye

  Ne kadar muhteşem bir sistem her şey düşünülmüş şükürler olsun
   
 3. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Hayran kaldim gercekten insan vucutu cok degisik birsey.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş