1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Bodur otunun faydaları

Konu, 'Şifalı Bitkiler' kısmında Nehir tarafından paylaşıldı.

 1. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Bir kaç gündür televizyonlarda çıkan isimler, hep bodur otundan bahsetmeteler.Latince adı, Marsdenia erecta olan Bodur otu, İpekotugiller ailesine mensup bir bitki. Sarmaşık görünümlü ve beyaz çiçekli. Organik asitler ve amidon içeriren bodur otunun faydaları ;

  * Mide ve bağırsak gazlarını giderir.
  * Sindirim sistemini ve pankreası kuvvetlendirir.
  * Şeker hastaları için çok faydalıdır.
  * Karaciğer hastalıklarına ve karaciğer yetmezliğine şifa verir.
  * Ateş düşürücü özelliği vardır.
  * Sedef, egzama, mantar, kaşıntılı alerjilerde kullanılır.
  * Mide ağrıları, öksürük, dizanteri, karaciğer rahatsızlıkları, için faydalıdır.
   
 2. Nursena

  Nursena Admin

  [​IMG]

  Bodur Otu Latince adı, Marsdenia erecta olan Bodur otu, İpekotugiller ailesine mensup bir bitkidir. Sarmaşık görünümlü ve beyaz çiçekli. Organik asitler ve amidon içeriren bodur otunun faydaları
  Bodur Otunun Faydaları
  * Mide ve bağırsak gazlarını giderir.
  * Sindirim sistemini ve pankreası kuvvetlendirir.
  * Şeker hastaları için çok faydalıdır.
  * Karaciğer hastalıklarına ve karaciğer yetmezliğine şifa verir.
  * Ateş düşürücü özelliği vardır.
  * Sedef, egzama, mantar, kaşıntılı alerjilerde kullanılır.
  * Mide ağrıları, öksürük, dizanteri, karaciğer rahatsızlıkları, için faydalıdır.
  Bodur Otu Çayı Faydaları

  Kan şekeri düşürücü özelliğe sahiptir. Pankreas ve karaciğer çalıştırıcı etkileri vardır. İçerisinde bulunan zengin bitkilerden dolayı vücudun tüm hastalıklara karşı savunma sistemini güçlendirir. Mantar, egzama ve sedef gibi deri hastalıklarına etkilidir.
  Özellikle kanser hastalığının tedavilerine destek olarak çok güzel faydaları görüldüğü izlenmiştir. Akciğer ve karaciğeri rahatlatır, kan dolaşımını hızlandırır ve kanı temizler.Sinir sistemini yumuşatır.Çayımızın antibiyotik ( kurutma )özelliği vardır.
  Bazı sitelerde bodur otu resmi başka bir bitki olarak gösterilmektedir bodur otunun gerçek resmiyukarıdakidir.
   

  Ekli Dosyalar:

 3. a

  ayca Yeni Üye

  Bodur Otu Kullanım Şekli: Bir süzen demlik poşeti 1 su bardağı ılık suda 3-4 dk. demlenerek içilir. Şeker ilave edilmesi tavsiye edilmez.
   
 4. n

  nilüfer Yeni Üye

  Hindiba, genel olarak böbreklerin ve karaciğerin çalışma kapasitesini fevkalade yükseltir.

  Katılgan dokuyu (bağ doku) çok olumlu etkileyip, yeterli oranda kanın tüm hücrelere ulaşmasında yardımcıdır.

  İçeriğindeki etkin maddelerin birlikte oluşturduğu etki sayesinde, güçsüz kişilerin güçlenmesini sağlamaktadır.

  Romatizma ve gut hastaları, ilkbahar ve sonbaharda 2-4 haftalık bir hindiba kürü yaptıklarında şikayetleri kesinlikle azalmaktadır.

  Ayrıca, şeker hastaları için de bazı rahatlıklar sağlamaktadır.

  Hindiba ayrıca, safrakesesi taşlarının oluşmasını ve irileşmesini engeller. Oluşmuş olan taşları eritemez, ama ağrıları ve öteki rahatsızlıkları azaltabilir.

  Safra azlığı, mide ve bağırsaklarda oluşan şişkinlik ve sindirim bozukluklarında çok başarılıdır. Hindiba değişik biçimlerde kullanılabilir.

  Hindiba salatası: Bitki ayıklanıp yıkandıktan sonra, bir süre de sirkeli suda bekletilerek iyice temizlenmelidir. Bütün veya kıyılmış yapraklar, üstüne zeytinyağı ve limon eklenerek, yemeklerden önce yenir. Hafif acımsı bir tadı vardır, ama kesinlikle rahatsız edici değildir.

  Hindiba özsuyu: Taze bitki iyice yıkandıktan sonra, henüz ıslakken mutfak robotuna atılarak suyu sıkılır. Yemeklerden önce 1-3 kahve fincanı dolusu içilebilir. Özsu uzun süre saklanamaz.

  Hindiba çayı: Kök ve yaprak karışımı ince kıyılmış olarak, 1-2 tatlı kaşığı dolusu 1 bardak suya eklenir, hafif ısıda kaynama derecesine geldikten sonra, 1 dakika kadar kaynatılır ve ocaktan çekilir. 8-10 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak çay, tatlandırılmadan, yemeklerden önce içilir.

  Yan etkiler: Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

  Kara Hindiba :

  Kara Hindiba“nın en önemli iki özelliği, safra kesesi ve karaciğer hastalıklarında oldukça başarılı oluşudur. Karaciğeri en olumlu etkileyebilen bitkilerden biridir.

  Günde yenilen 5-6 çiçek sapının, kronik karaciğer iltihaplarında iyileşme sağlayabilir . Bu saplar şeker hastalığına da iyi gelebilir. Şeker hastaları bu saplardan günde 10 tane kadar, bitki çiçekli olduğu sürece yiyebilirler.

  Saplar çiçekleri ile birlikte yıkandıktan sonra çiçekler koparılır ve saplar yavaş yavaş çiğnenerek yenir. Bunlar acımsı, gevrek ve suludur ve kıvırcık salatanın tadını andırırlar. Sık sık hastalanan ve kendilerini kötü hisseden kişiler, 14 günlük bir hindiba çiçek sapı kürü uygulayabilirler. Bu kürün etkisi sizi şaşırtacaktır.

  Ama bu saplar daha başka hastalıklarda da yardımcı olurlar. Deri kaşıntılarını, egzamaları ve temriyeleri iyileştirebilirler. Mide sıvılarını düzene sokar ve mide de birikmiş maddeleri temizler.

  Taze çiçek sapları karaciğer ve safrakesesinin çalışmalarını düzenler. Hindiba, içerdiği mineral tuzların yanı sıra, metabolizma hastalıklarına karşı çok önemli maddeleri de içerir. Kan temizleyici etkisi sayesinde, romatizma ve gut hastalıklarında da yardımcı olabilir.

  Eğer taze çiçek sapı kürü 4 hafta sürdürülecek olursa, beze şişkinlikleri de yok olabilir. Sarılık ve dalak hastalıklarında da hindiba başarıyla kullanılabilir. Hindiba kökü, çiğ yenildiğinde veya kurutulup çay biçiminde kullanıldığında, kan temizleyici, sindirim kolaylaştırıcı, ter ve idrar söktürücü ve canlandırıcı etkilere sahiptir.

  Bu kökler kanı inceltir ve kanın koyu olması halinde başarıyla kullanılabilir. Eski bitki kitapları, hindiba yapraklarının ve köklerinin kaynatılarak, suyunun kozmetik olarak kullanıldığını yazıyorlar.

  Kadınlar gözlerini ve yüzlerini onunla yıkıyor ve böylece saf bir görünüm kazanabileceklerine inanıyorlardı. Bu bitki, kış dinlenmesine çekilen bitkilerden değildir ve yaprakları kar altında bile gelişir.

  Her yıl ilkbaharda, hindiba çiçeklerinden, çok lezzetli sağlığa yararlı bir pekmez yapılabilir . Bu değerli bitki eskiden beri çok önemli bir yere sahip olmasına rağmen ne yazık ki, pek çok kişi tarafından tanınmaz ve zararlı bir ot olarak bilinir.

  Ergenlik sivilceleri ısırgan otunun ve hindibanın kan temizleyici özelliklerini sayesinde iyileştirilebilirler.
   
 5. U

  Unpaniace Misafir

  Başka ne gibi faydaları var
   
 6. Murat

  Murat Yönetici

  Bodur otunun yan etkilerini de bildirmeniz zengin bir anlatım olduğunu gösterir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş