1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Böbrekleriniz İçin Faydalı Besinler

Konu, 'Sağlıklı Beslenme ve Diyet' kısmında ender tarafından paylaşıldı.

 1. ender

  ender Yeni Üye

  Etrafınıza şöyle bir baktığınız zaman birçok böbrek hastası ile karşılaşma olasılığınız vardır. Bu gerçeği düşünerek bugünkü yazımda sizlerle böbrek hastası olanlar için faydalı besinleri paylaşmak istiyorum.

  İşte böbrek hastası olanların yemeleri gereken besinler:
  kuru-sogan-dolmasi.jpeg
  *Antioksidan deposu olan soğana antienflamatuvar özelliği ile böbrek hastası olanlar üzerinde etkili sonuçlar vermektedir. Böbrek hastalarının yanı sıra soğan kanser ve kalp hastalarının da yemeleri gereken besinler arasında yer almaktadır.

  *Yemeklerinizde margarin türü katı yağlar yerine zeytinyağı tüketiminde bulunmalısınız.

  *İdrar yolu enfeksiyonlarında enfeksiyonu çabuk geçirmesi bakımından kızılcığın etkisi büyüktür. İdrardaki asit düzeyini arttıran bakterilerin idrar kesesi duvarına yapışmasına engel olur.
  Peynir-Soslu-Somon.jpg
  *Somon, sardalya ve yağ asidi gibi balıklar omega 3 bakımından zengindir. Omega 3 düzenli alınmadığı zaman kalp hastalıkları, yüksek tansiyon ve yüksek kolestrole sebep olur. Bu hastalıklarda böbrek hastalığının tetikleyicisi olmaktadırlar. Bu nedenle omega 3 tüketimini düzenli olarak gerçekleştirmeliyiz.

  *Düşük potasyum içeriği ve yüksek antienflamatuvar özelliği sayesinde elma tüketiminizi de böbrek sağlığınız için arttırmalısınız.
  yumurta+akı.jpg
  *Yumurta beyazında yer alan düşük fosfor, düşük potasyum, yüksek demir ve yüksek protein oranı böbrek hastalarına fayda sağlayıcı rol oynamaktadır.

  *Böbrekler için zararlı olan fazla tuz kullanımının önüne geçmek istiyorsanız yemeklerinizi sarımsak ile tatlandırabilirsiniz. Sarımsak içeriğinde yer alan sülfür detoks etkisi ile vücuttaki gaz ve şişkinlik sorunlarını giderir.

  *Kıvırcık lahana bol miktarda C, K vitamini ve lif içerir. Bu vitaminler böbreklerin düzgün çalışmasında faydalıdır. Bu besini salatanıza ve yemeklerinize güvenle ekleyebilirsiniz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş