1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Bitkilerde Görülen Üreme Çeşitleri Nelerdir?

Konu, 'Doğa Bilimleri' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Çevremizin süsü, şifa kaynağı tabiatın ayrı bir alemi olan bitkilerde görülen üreme çeşitleri hakkında kısa bilgiler içeren konu.

  Bitkilerin üreme şekilleri ve çeşitlerinin neler olduğunu bu konuda kısaca bulabileceksiniz.

  Bitkilerin hepsi ototrof canlılar olarak kabul edilir ve kloroplast taşırlar, bu sayede fotosentez yapabilmektedirler. Bitkiler çiçekli ve çiçeksiz olarak iki bölüme ayrılırlar. Hücreleri genellikle çeper taşımaktadır.
  [​IMG]
  Çiçeksiz Bitkiler

  Bu tür bitkiler tohum ve çiçek oluşturmazlar. Bu bitkiler üremelerini sporla ya da eşeysiz ve eşeyli üremenin birbirini takip ettiği döl almaşı ile gerçekleştirir.

  Kara yosunları

  Bu bitkilerin İletim demetleri yoktur. Nemli yerlerde yaşayan bitkilerdir. Döl almasıyla eşeyli üreme yaparlar.Gerçek yaprakları olmayıp, yaprağımsı yapıları bulunur.

  Eğrelti otları

  Bu bitkilerin gerçek kök ve yaprakları yoktur.İletim demetleri vardır. Üremeleri kara yosunları gibi olur. Yaprağımsılar yer altı gövdesine yapışmıştır. Çiçeksiz bitki olarak bu üç ana gruptan başka ; Ciğer otları, Likenler, Kibrit otları ve Atkuyrukları olarak bilinen grupları da vardır

  Çiçeksiz Bitkilerde Üreme

  Çiçeksiz bitkiler grubunu, su yosunları, kara yosunları, ciğer otları, eğrelti otları ve at kuyrukları oluşturmaktadır. Mantarlar fungi isimli ayrı bir alemde incelenmekle beraber çoğu zaman çiçeksiz bitkiler grubuna dahil edilirler.Gametler bunlar üzerinde mitozla meydana gelmektedir. Gametlerin döllenmesiyle zigot, onun gelişmesiyle de diploid sporofid meydana gelirler.

  Eşeyli üreyen canlıların hepsinin hayat devrelerinde haploid ve diploid safhaları olup, bunlar birbirini takip eder. Ancak bazı türlerin hayat devrinde haploid safha baskın durumdadır.Bitkiler yeryüzündeki yaşam anahtarıdır.Bitkiler olmasaydı bir çok canlı organizma hayatını sürdüremezdi.Bitkilerin çoğu besinlerini güneşin ışınlarından yararlanarak üretirler.
   

  Ekli Dosyalar:

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş