1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Bitki ve Hayvan hücresi organelleri arasındaki farklar

Konu, 'Yararlı Bilgiler' kısmında Eflatun tarafından paylaşıldı.

 1. E

  Eflatun Moderatör

  bitki ve hayvan hücresi organelleri
  hücre organellerinin görevleri
  bitki hücresi ile hayvan hücresi arasındaki farklar

  Selamlar ben 6. sınıfa gidiyorum ve yukarıdaki fen sorularının cevaplarını bilemedim yardımcı olursanız sevinirim.. Teşekkürler.
   
 2. f

  finduk Yeni Üye

  Organeller :
  Hücre içerisinde herbiri birbirleriyle etkileşim içerisinde bulunan birçok organel ve bu organellere yardımcı unsurlar vardır.Fakat bu organeller gerek sayı olarak gerekse yapı olarak hücreden hücreye farklılık gösterebilir.
  Biz en temel olarak bitki ve hayvan hücresini karşılaştıracağız.
  Soldaki şekilde tipik bir hayvan hücresi görülmektedir.
  Hayvan hücreleri ile bitki hücreleri yapı itibariyle pek fark göstermeselerde organel büyüklükleri, sayıları ve fonksiyonları bakımından farklılık gösterirler.
  Şekildede görüldüğü gibi Nukleus hücrenin ortasında konumlanmıştır.Bundan başka hayvan hücrelerinin dış yüzeylerinde çeper yoktur.Çeper yanlızca bitki hücrelerine mahsus bir yapıdır.
  Genel olarak bakıldığında hücre içerisinde organellerin oldukça homojen dağıldıkları farkedilebilir.  Bitki hücresi hayvan hücresiyle arasındaki fark oldukça belirgindir.
  Bitki hücresinin en dış tarafında membran'a ilave olarak kalın bir yapıya sahip " Selüloz çeper " görülmektedir.Çeper bitki hücresini hem dış ortamlardan korur hemde hücreye sertlik verir.Bu yüzden bitki hücreleri hayvan hücreleri kadar esnek değildir.
  Ayrıca bitki hücresinde " Vakuol " oldukça büyüktür.
  Vakuol esas olarak depo organı olarak iş görür ve yüksek miktarda su içerir.Mesela fotosentez reaksiyonları sonucunda elde edilen nişasta, karbonhidrat ve diğer besin maddeleri vakuolde depo edilir.


  Bitki ve hayvan hücreleri arasında organeller dışında biyokimyasal farklarda vardır.Mesela bitki hücresinde fotosentez için gerekli olan " Klorofil " molekülü mevcuttur.Ve yine bitki hücrelerinde polisakkaritler nişasta halinde depo edilirler.Hayvan hücrelerinde ise polisakkaritler " Glikojen " şeklinde depo edilir ve hayvan hücrelerinde klorofil molekülü bulunmaz.Bu yüzden hayvanlar fotosentez yapamazlar.
  İlk organelimiz " Endoplazmik retikulum ".
   
 3. M

  Misafir Misafir

  bu ders beni çok sikti ve sikiştirdi
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş