1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Birkaç Eğlenceli Drama

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Gün Işığı tarafından paylaşıldı.

 1. Gün Işığı

  Gün Işığı Moderatör

  Drama etkinliği örneklerini aşağıya ekledim ve bu drama etkinlik örneklerini incelemeniz durumunda dramada nasıl eğlendirici canlandırmalar yapabileceğiniz ile ilgili bilgi edinebilirsiniz. Bu etkinlik incelemelerinde hayal gücünü kullanamayan öğrencilerin bile diğer arkadaşları ile bir araya gelerek ne kadar eğlendikleri konusunda hem fikir olabileceğiniz konusundan emin olabilirsiniz.  KÜÇÜK MANTARCIKLAR
  Küçücük mantarcıkların………………………….(yerde çömelip yaylanılır)
  Büyümesi hoş olur……………………………….(eller yanlardan açılarak ayağa kalkılır)
  Sonra uykuya dalıp………………………………(eller yanaklara koyulur sallanır)
  Uyuması hoş olur
  Yağmurcuklar yağınca……………………………(eller yere doğru sallanır)
  Güneş parıldayınca……………………………….(kollar açılır)
  Mantarcıklar şenlenir……………………………..(alkış) 2
  İşte böyle dans eder………………………………(eller belde dönülür) hızlı 2

  Evvel zaman içinde bir küçük tren varmış, îki istasyon arasında gider gelirmiş. (Çocukların dikkatini çekmek için tren kelimesi yüksek sesle söylenir ve çocukların hep beraber trenin çalışma sesini çıkarmaları için beklenir). Küçük bir lokomotifi olduğu için tek bir vagonu varmış ve yalnız posta taşırmış. Bir gün yükünü almış. Yola koyulmuş, gidiyormuş. Önüne büyük bir tren çıkmış (çocukların daha yüksek bir tren çalışma sesi çıkarmaları beklenir). Büyük tren bozulmuş ve içindeki yolcular inmişler.İstasyon şefi trendeki öğrencilerin okula yetişmesini istiyormuş. "Şu küçük treni öne alalım, postayı boşaltalım, sonra öğrenciler binsin. Belki onları taşıyabilir" demiş. Hemen küçük treni öne almışlar. Sonra peşine iki vagon eklemişler. Küçük tren buna çok sevinmiş. Çocuklar vagonlara doluşmuşlar. Tren düdüğünü çalmış. (Çocuklar ses çıkarır).Küçük tren hareket etmiş. Başlamış çekmeye (çocuklarla birlikte önce yavaş yavaş, sonra hızlanarak trenin çuf çuf sesini çıkarırlar). Çocuklar yol boyunca sevinçle el çırpmışlar, şarkı söylemişler.

  KORKULUK DRAMASI:

  Bir korkuluk oldukları söylenir. Kuşlar korkuluğa konar. Korkulukla konuşur. korkuluğun çeşitli organlarına konar. Korkuluk gıdıklanır. Öğretmen yaratıcığını kullanarak ihtiyaç doğrultusunda (ele alacağı kazanımlar doğrultusunda) dramaya çeşitli hareketler ekler.
  Drama sonunda farklı hareketlerde neler hissettikleri sorularak duygusal değerlendirme yapılır. Örneğin: Korkuluk olduğunuzda burnunuza kuş konduğunda neler hissettiniz, neden gıdıklandınız? Gıdıklanınca ne yaptınız? korkuluklar kımıldar mı? Hiç korkuluk gördünüz mü?, Tarlalara korkuluk neden dikerler? Korkuluk neden yapılmış olabilir?

  -Şimdi biz de bir korkuluk yapıp okul bahçemize koyalım mı?, bakalım kuşlar korkuluğu görünce neler yapacaklar?
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş