1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Bir çocuk ne zaman spora başlamalı?

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında denizkızı tarafından paylaşıldı.

 1. denizkızı

  denizkızı Yeni Üye

  Çocuklar fiziki yapıları ve zevkleri doğrultusunda sevdikleri sporu yapma eğilimi içine girerler. Kimi zaman bastırılmış duygularından kurtulmak amacı ile spor dalı tercihleri beklenilenin dışında olabilmektedir. Mesela çekingen bir çocuk kendini savunmayı öğrenmek için aikido ve karate gibi sporları yapma tercihinde bulunabilir. Doğayı seven çocuklar genel olarak ata binme, bisiklet, kayak, tırmanma ve kano gibi spor tercihlerinde bulunabilirler. Kimi zaman zayıf çelimsiz kişilerin koşma sporuna yönelim gösterdiği durumlarda olabilmektedir.
  sporanezamanbaslanmali3_240115.jpg
  Peki, bir çocuk sizce ne zaman spora başlamalıdır?

  Spora mümkün mertebe erken başlanmalıdır. Bebek yüzücüler spora erken başlanabileceğinin bir kanıtıdır. Düşünüldüğü zaman gelişim süreci 5 yaşından önce tam anlamı ile tamamlanamaz; bu nedenle 5 yaş öncesinde spora başlansa bile tam anlamı ile başarı sağlanamayabilir.

  6-7 yaştan itibaren fiziksel gelişim tamamlanır. 7- 13 yaş arası öğrenme kapasitesi gelişmiştir. Hafızası iyi, esnek olup denge yetisi de mükemmeldir. 9- 10 yaş arasında fiziksel aktivitede en iyi sonuçları alabileceğinizi görebilirsiniz. 11 yaş öncesi sporla ilgili bir gelecek planlama düşüncesi içine girmemelisiniz.

  Çocuğunuzun evinize yakın oyun parkı ve boşalanlarda; özel spor kulüpleri ve derneklerde istediği sporu gelişimini tamamladığı sürece çok rahat yapabilir.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Çinliler daha 2 3 yaşında iken başlıyorlar. Bizde örnek almalıyız.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş