1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Biosa Giriş Ayarları ile PC Hızlandırma

Konu, 'Bilgisayar Pc' kısmında haberler tarafından paylaşıldı.

 1. h

  haberler Misafir

  Bios ayarları nasıl yapılır
  Bios ayarını optimize etmek
  Biosu ayarlamak  Biosa Giriş AyarıYapabilme ve Pc hızlandırma işlemlerine başlayalım.

  Sizlere anlatacağımız konu sadece pc hızlandırma amacı ile değil. Ayrıca: Bıos'u kavrayamayanlara ve anakartı istediği gibi yönetmek isteyenlere yararlı olacağını umuyorum.

  Ankartın voltaj ve frekans tanımları Bıos'da yüklüdür.Bilgisayarınıza güç verdiğinizde işletim sistemini yüklemeye başlamadan önce görüntülenen bilgi ekranına post ekranı denir.Bıos'u ayarlayabilmemiz için(Pc açılırken) Post Ekranı gelir gelmez DEL tuşuna basmamız bizi Bıos'a götürür.(Bazı sistemlerde F1 F2 düğmeleri ile olur.) Bıos ayarları üzerinden yapabileceğimiz ilk işlem FSB frekans ayarını yükseltmek olacaktır.FSB, işlemcinizi kuzey köprü yongasına bağlayan veri yolu olduğundan buradaki frekans artışı tüm sisteminizin genel performansını etkiler.Bilgisayarınızın işlemcisinin Intel Core 2Duo E6400 olduğunu varsayalım.Bu işlemcinin normal çalışma frekansı 266 MHZ dir.Core 2 Duo işlemcilerde 4x veri oranlı FSB kullanıldığından 266 x 4 =1064 frekans gücüyle çalışır.Frekans çarpanı 8x olan Core Duo E6400 işlemcinin 266x8=2133 olur.Eğer bu işlemcinin FSB hızını 333 Mhz yaparsak doğal olarak hızı da artacaktır.

  Fakat işlemcilerin genelinde çarpan oranını sınırlayan çarpan kilidi bulunur.Yüksek fiyatlı işlemciler de ise bu kilid kaldırılmıştır.

  ÖNEMLİ: BIOS'DAN GEREKLİ AYARLARI YAPTIKTAN SONRA F10' BASARAK ÇIKMALIYIZ Kİ AYARLAR KAYDEDİLSİN
   
 2. H

  Hoca Yeni Üye

  bilgisayar için gereken donanım ve çevre birimleri arasındaki iletişimi sağlayan rutinleri içerir kendisi. işletim sistemi ve donanım arasında bir nevi tercümandır da diyebiliriz. üzerinde yapılan değişiklikler cmos isimli belleğe kaydedilir.
   
 3. N

  Nida Yeni Üye

  Bu ayarları yaparsam benim pc de hızlanırmı gerçekten
   
 4. R

  Ruhsar Yeni Üye

  Bence denemekte fayda var Nida olmayacak bir şeyi yazmazlar heralde
   
 5. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Guzel bir yöntem! :)
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş