1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Bilim adamları yaşlanmayı durdurdu

Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında üsküdarlı tarafından paylaşıldı.

 1. üsküdarlı

  üsküdarlı Yeni Üye

  Bilim adamları yaşlanmayı durdurdu
  ABD'de bilim adamları, laboratuvar ortamında fareler üzerinde yaptıklar deneylerle yaşlanmayı durdurdu.
  ABD'de bilim adamları, laboratuvar ortamında fareler üzerinde yaptıkları deneylerde kırışıklıklar, kas kaybı ve katarakt gibi yaşlanma belirtilerini ertelemeyi, hatta ortadan kaldırmayı başardılar.
  "Nature" adlı dergide yayımlanan araştırmaya göre bilim adamları, bölünerek yeni hücreler oluşturmayı durduran atıl durumdaki hücreleri yok ettiler.
  "Yaşlanan hücreler" olarak adlandırılan bu hücreler, bağışıklık sistemi tarafından dışlanıyor ve sayıları, zaman içinde giderek artıyor.
  Bu hücreler, yaşlı insanlarda tüm hücrelerin yaklaşık yüzde 10'unu oluşturuyor.
  Mayo Klinik'te yapılan araştırmada bilim adamları, genetik değişime uğratılmış farelerde tüm yaşlı hücreleri yok etmeyi başardılar.
  Daha sonra farelerde yaşlanmanın üç önemli belirtisine bakıldı: Gözlerde katarakt oluşması, kas dokusunun zayıflaması ve ciltte kırışıklıkların oluşması.
  Yaşlanan hücrelerin yok edildiği farelerde bu belirtiler, dikkat çekici bir biçimde yavaşladı. Yaşlanmış farelere aynı tedavi uygulandığında ise kaslarda önemli bir düzelme görüldü.
  Araştırmanın sonuçları, insanlarda yaşlanmanın belirtilerinin yavaşlatılması ya da tamamen ortadan kaldırılması ile ilgili umutları yeniden alevlendirdi.
  Bilim adamları, yaşlanan hücreleri devre dışı bırakması için bağışıklık sisteminin uyarılabileceğini ya da ürettikleri özel protein sayesinde sadece yaşlanan hücreleri hedef alan bir ilaç geliştirilebileceğini söyledi.

  Internet Haber sitesinden 03.11.2011 tarihinde yazdırılmıştır.
   
 2. E

  Esram Yeni Üye

  Bilim adamları birde ölüme çare bulurlarsa tamamdır :)
   
 3. F

  Fıstık Yeni Üye

  Bilim adamları ciddi boyutta çalışmalar yapıyorlar
   
 4. Şaban

  Şaban Yeni Üye

  Bilim adamları ciddi boyutta çalışmalar yapıyorlar.Bakalım daha neler gorecegız.
   
 5. Murat

  Murat Yönetici

  Yaşlanacağızda öleceğizde :) hepsi başımıza gelecek.
   
 6. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Bilim adamlari yavas dursun biraz :) Ölmekte yaslanmakta hayatin bir parcasi, yaslanmayi nekadar istemesekte hayatin bir parcasi, bir guzelligi. Sacma sapan urunlerle önune gecilmeyecek seylerin önune gecmeye calismaya gerek yok, zorlamaya gerek yok.

  Oldugunuz gibi guzelsiniz : )
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş