1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Bilgisayarın Bölümleri Kaça Ayrılır ?

Konu, 'Bilgisayar Pc' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Bilgisayar Kaç Bölümden Oluşur ? ,
  Bilgisayarın Bölümleri Nelerdir ? ,
  Bilgisayar Parçaları Hangi Bölümlerdedir ? ,
  Bilgisayarın Bölümleri Nelerdir ? ,


  Bilgisayar gerçekte birçok parçanın birlikte çalıştığı bir sistemdir. Görüp dokunabildiğiniz fiziksel parçalar topluca donanım olarak adlandırılır. Diğer taraftan, Yazılım, donanıma ne yapacağını söyleyen komutları veya programları belirtir.

  [​IMG]

  Bilgisayarlar Kullanım alanlarına göre 3’e ayrılır:

  1. Kişisel Bilgisayarlar: Desktop(masaüztü) , Laptop(dizüstü), Cep bilgisayarları.

  2. Ana Bilgisayarlar

  3. Süper Bilgisayarlar.

  Yapılarına göre :

  1. Analog bilgisayarlar

  2. Sayısal bilgisayarlar

  3. Karma bilgisayarlar

  Yazılım: Bilgisayar donanımının iş yapabilmesi için belirli bir mantık çerçevesinde yazılmış komut toplulukları yani programlara yazılım denir. İki tür Yazılım vardır:

  1. Sistem Yazılımları: İşletim sistemleri, Antivirüs programları gibi yazılımlar bu gruba girer. İşletim sistemleri bilgisayarı işleten sitemdir. Yani biz bilgisayarı işletim sistemi sayesinde açarız ve onu sayesinde dosya kopyalama, yazı yazma, resim yapma , dosya silme, yazıcıdan çıktı alma gibi işlemleri yaparız. İşletim sistemi çekirdek yazılımdır. Diğer bütün programlar işletim sistemi üzerinde çalışır. İki tür İşletim sistemi vardır:

  Çok kullanıcılı İşletim sistemleri: Aynı anda birden fazla kişinin bir ağ ortamında kullandığı işletim sistemleridir. Linux, Unix, Novel, Windows NT, Windows 2000 gibi işletim sistemleri çok kullanıcılıdır. Genelde şirketlerde kullanılır.

  Tek Kullanıcılı İşletim Sistemleri: Aynı anda sadece bir kişinin kullanımına izin veren işletim sistemleridir. Dos, Windows 3.1, Win 95, Win 98, Win Me, Win XP Home Edition gibi işletim sistemleri tek kullanıcılı işletim sistemleridir. Genel olarak ev kullanıcılarının kullandığı işletim sistemidir.

  2. Uygulama Yazılımları: Günlük hayatta yaptığımız Yazı Yazma, resim yapma, fak çekme, Hesap işleri gibi işleri bilgisayar ortamında yapmanızı sağlayan ve işinizi kolaylaştıran programlardır. Örneğin Windows altında çalışan hesap makinesi, paint resim programı, word kelime işlem programı, Excel tablolama programı uygulama programıdır.
   
 2. r

  ramazan Misafir

 3. ߀LİE߀R

  ߀LİE߀R Misafir

  2 kısma ayrılır yazılım ve de donanımmmmmm !!!
   
 4. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Bunu bilmiyordum, ögrenmis olduk, tesekkur ederiz faydali..
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş