1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Beynin Yaşlanması Önlenebilir mi?

Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında ender tarafından paylaşıldı.

 1. ender

  ender Yeni Üye

  Serbest radikaller adı ile anılan atık moleküller beynin yaşlanmasına sebep olmaktadır. Dışarıdan aldığımız gıdalar sindirim sisteminde bir dizi işlemden geçmekte ince kapiller damarlar aracılığı ile hücrelere taşınmaktadır. Böylelikle oksijenle yanarak enerjiye dönüşme işlemi gerçekleşir. Beyin ve vücuttaki asıl yaşlanma sebebi olan serbest radikaller vücudumuz açısından oldukça önemlidir. Oksijen molekülü enerji üretimi esnasında elektron vererek eksiklenir ya da elektron alarak oksitlenme gerçekleştirir. Serbest radikallerin dengesi bozulduğunda yeniden çift moleküle kavuşmak için başka moleküllere saldırıp elektron alıp verme işlemi gerçekleştirir. Yaklaşık 10 bin serbest radikal saldırısına uğrayan vücudumuz antioksidan enzimler aracılığı ile oksitlenmiş ya da eksiklenmiş serbest radikallere elektron verip ortamı nötralize eder.

  indir.jpg

  Serbest radikaller nötrolize antioksidandan daha fazla olduklarından DNA her geçen gün zarar görüp dejenere olur. Hücre yenilenmesi ile DNA sıfırdan yenilenemediği için hasar gören DNA her yenilenmede giderek yaşlanır. Böylece beyin ve vücut yaşlanması ve buna bağlı olarak unutkanlık hastalıklarına yakalanma olasılığında artış görülmektedir.
   
 2. Sabır

  Sabır Admin Yetkili Kişi

  Önlenemez sadece geçiktirilebilir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş