1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Bermuda Şeytan Üçgeninin 5 Sırrı

Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında elnur tarafından paylaşıldı.

 1. elnur

  elnur Yeni Üye

  Bermuda Miami ve San Juan arasında kalan bölgede yer almaktadır. Birçok uçak ve gemi kazasına sebep olan bir bölge olduğu için sürekli araştırılan bir bölge olmuştur. Bu bölge yaşanan kazalar nedeni ile Bermuda Şeytan Üçgeni adını almış ve birçok kişi tarafından burada meydana gelen kazalar farklı sebeplerden kaynaklı açıklanmaya çalışılmıştır. Doğaüstü, değişik efsaneler ve mistik güçler şeklinde bulunan bahanelerle bu bölgedeki kaza sebepleri şu şekildedir:

  *Gulf Stream Akıntıları:Bu akıntılar şeytan üçgeni denilen bölgede sürekli var olan akıntılardır. Çok kuvvetli olan bu akıntılar 10 dakika içerisinde bir geminin denizin dibine 1,5 km kadar batmasına bile neden olabilmektedir. Bu nedenle tehlike ile karşı karşıya kalındığı zaman her ne kadar yardım istense bile yardım gidene kadar gemi çoktan batmış oluyor.

  fft81_mf2452945.Jpeg

  *Pusula şaşırması: Dünya'nın manyetik kuzeyi ile coğrafi kuzey aynı olmadığı için her ne kadar bir yere giderken pusula kullanılsa dahi pusulanın gösterdiği kuzey gerçek kuzey yönü olmayabiliyor. Bu da gemilerin yolunu kaybetmesine ve bir yere giderken akıntı ile farklı coğrafyalara sürüklenmesi ya da yakıt bitimi ile okyanusun ortasında kalmalarına sebep olabiliyor.

  image00214.jpg

  *Coğrafya: Dünya'nın bu bölgesinde birçok irili ufaklı ada bulunduğundan adalar birbirine benzemektedir. Kaptanlar eski zamanlarda pusulalardan yararlanmadıkları için ya da teknoloji şimdiki kadar ileri düzeyde olmadığı için bu bölgede kaybolan gemilerin sayısı çoktur. Bu gerçek düşünüldüğünde gemiler neden kaybolabiliyor sorusuna cevap bulunabilmektedir.

  *Hava koşulları: Dünya'nın en şiddetli kasırgalarının Bermuda Şeytan Üçgeni denilen bu bölgede yaşandığı bilinmektedir. Dev kasırgaları ile meşhur olan bu üçgen bölgesi gemilerin yanı sıra uçaklarında bu bölgede kaybolabilmelerine sebep olabilmektedir.

  *Metan gazı: Bermuda şeytan üçgeni bölgesinde yeraltından sızan fazla miktarda metan gazı bulunmaktadır. Bu gaz hava ve suyun yoğunluğunu değiştirip kaldırma kuvvetini sıfırlamaktadır. Bu durumda su üzerindeki ya da havadaki tüm canlıların ana karaya doğru çekilmesine zemin hazırlayıcı rol oynamaktadır. Bu açıklamaları okuduğunuz zaman bu bölgedeki kazaların sebeplerini anlayacak ve ne kadar tehlikeli bir bölge olduğu konusuna karar verebileceksiniz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş