1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Berat Gecesi Kuran'da Geçiyor mu?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Yarın idrak edilecek olan Berat gecesi Kuran'da geçiyor mu? Kuran-ı Kerim'de kandil olarak hiç bir gece geçmez ancak önemli gecelerden bahseder. Ülkemizde kutlanmakta olan Berat kandili kuranda var mı varsa hangi ayet ve surede yazıyor gibi sorular sorulmakta.

  Berat gecesine atfedilen ayet Duhan Suresinin 44. Sure /1-4 ayetlerdir peki bu ayette ne demek de?

  ''Apaçık olan kitaba andolsun ki, Biz Kur'an-ı mübarek bir gecede indirdik Çünkü biz onunla insanları uyarmaktayız O mübarek gecede, her hikmetli iş katımızdan bir emirle ayırt edilir''

  Bir takım Alimler burada geçen "Mübarek gece" ibaresini Berat gecesi olarak kabul etmişler, ancak modern İslam Alimlerinin bir çoğu bu gecenin Kadir Suresi 1. ayetinde geçen " 1- Biz onu (Kuran-ı Kerim'i) Kadir gecesinde indirdik. " olduğunda ittifak içindedirler.

  Berat gecesi ile ilgili bu gecede İnsanların kaderinin tayin edildiğine dair rivayetler vardır, en doğrusunu geleceği ve İnsanın her haline her zerresine kadar hakim olan mutlak kudret sahibi Allah bilir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş