1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Bel fıtığı ve siyatik

Konu, 'Ortopedi' kısmında yosun tarafından paylaşıldı.

 1. yosun

  yosun Süper Yönetici

  BEL FITIGI ve SİYATİK
  Bel fıtığı bel ağrılarının en sık nedenlerinden biridir. Halk arasında bel kayması[​IMG] disk kayması[​IMG] omurilik sıkışması gibi isimlerlede duyabilirsiniz.
  Diskler iki omur gövdesinin arasında kauçuk yumuşaklığında destek dokulardır. Omurganın eğilme hareketleri disklerden olduğu gibi[​IMG] her disk bir amortisör gibi gelen darbeleri emer. Disk omurilik ve sinir köklerinin hemen önünde yerleşmiştir. Bu yerleşim disk hastalıklarındaki belirtilerin ana nedenidir.
  Aslında disk kauçuk kıvamında bir halka ve içinde jöle kıvamında çekirdekten oluşur. Bel fıtığı halkanın kırılarak içindeki jöle kıvamındaki maddenin omuriliğe ve/veya sinir köklerine baskı yapmasıdır.
  Bel fıtığı nedenleri
  Diskler yüksek oranda su içerir. İnsanlar yaşlandıkça su içeriği azalır ve disk daha sert bir hal alır ve yüksekliği azalır.Daha sert diskler fıtıklaşmaya daha eğilimli olur.
  Aşınma ve yırtık
  Aşırı ağırlık diskin ortasındaki jöle kıvamlı çekirdeği sıkıştırarak halkayı kırarak dışarı çıkmaya zorlar.
  Kötü duruş-oturuş pozisyonu
  Hatalı yük kaldırma
  Ani basınç
  Bu durumda halka kırılarak içindeki jöle kıvamındaki maddenin omuriliğe ve/veya sinir köklerine baskı yapar. Bazen bu madde koparak omurilik kanalına dolabilir. Bu durum sinir köklerini zedeleyerek felçlere idrar tutamama gibi yakınmalara neden olur.
  Belirtiler
  Her beş kişiden 4′ü hayatının bir döneminde bel ağrısı çekmektedir. Yalnız ağrı bel fıtığı demek için yeterli değildir. Yine de ani başlayan ağrılarda doktora başvurmakta geç kalınmamalıdır.
  Bel fıtığının en tipik belirtisi siyatik ağrısıdır. Siyatik ağrısı kalça ortasından başlayan bacağa yayılan[​IMG] aniden gelen[​IMG] keskin şiddetli bir ağrıdır. Bu bel fıtığının sinirlere yaptığı bası nedeniyle olur.
  Siyatik ağrısı hapşırma[​IMG] öksürme fazla oturma ile artar.
  Diğer bulgular;
  Bir bacakta kuvvetsizlik[​IMG] bazı hareketlerde felç
  Karıncalanma[​IMG] batma[​IMG] uyuşukluk
  İdrar tutamama[​IMG] altına kaçırma (Bu bulgu her iki bacakta kuvvetsizlikle birlikte olursa çok ciddi bir durumla karşı karşıyasınız demektir.)
  Bel ortasında yanıcı ağrı.
  Bel fıtığında tanı
  Tıbbi hikaye tanıda en önemli ipuçlarını sağlar. Genellikle[​IMG] az veya çok bel ağrısını takiben bacağa vuran ağrı hikayesi vardır. Genellikle ağır kaldırma gibi bir olay sonrası ilk bulgular hissedilirse de[​IMG] uzun süren sabahları kalktığında bel ağrısı ve sertliği ardından belirgin bir zorlama olmaksızın ani başlayan vakalar da az değildir. Bu konuda net veriler olmamakla birlikte disk hastalıklarında ailevi bir eğilim genellikle saptanabilir.
  Fizik muayene genellikle tanıyı sağlar. Muayene ile hangi sinir kökünün sıkıştığı[​IMG] bu sıkışmanın ciddiyeti rahatlıkla saptanabilir. Tedavi yönteminin seçiminde muayene bulguları esastır.
  Basit bir radyolojik inceleme ile omurga mekaniğini etkileyen[​IMG] belağrısı ile karakterize doğumsal omurga hastalıkları (% 5-10 a varan oranlarda görülebilir)[​IMG] kireçlenmeler[​IMG] omurga kaymaları[​IMG] bazı tümörler tanınabilir.
  MR ve EMG gibi tetkikler tedaviye yanıt vermeyen[​IMG] sık nüks eden[​IMG] muayene bulguları ile cerrahi karar verilen vakalarda ayırıcı tanı ve operasyon stratejisi açısından gerekebilir.
  Tedavi seçenekleri
  Ani başlayan veya uzun süreli hafif yakınmaların üzerine başlayan şiddetli bulgularda yatak istirahati[​IMG] ağrı kesiciler[​IMG] kas gevşeticiler genellikle işe yararlar. Bu durumlarda doktor kontrolünde kortikosteroid kullanımı hızlı ve etkili bir iyileşme sağlayabilir. Sadece ağrı ile karakterize olgularda bele buz uygulaması[​IMG] tutulma-kasılma ile karakterize olgularda sıcak uygulaması işe yarar. Bu durumlarda hastaların yavaş hareket etmeleri[​IMG] ani hareketlerden kaçınmaları[​IMG] uzun yürüyüş ve uzun süreli oturmaktan kaçınmaları önerilir. Bu devrede fizik tedavi çok yararlı değildir. Bu devrede sinir köklerine direkt (epidural) kortikosteroid enjeksiyonu oldukça etkili bir tedavi seçeneğidir.
  Uzun süreli (kronik) ağrı durumlarında tedavide antidepresan ilaçlar[​IMG] disk içine yapılan ilaç[​IMG] ısı veren maddelerle diski küçültme yöntemleri etkilidir. Bu dönemde fizik tedavi oldukça etkilidir.
  Cerrahi tedavi fıtık parçasının kanala düştüğü[​IMG] fonksiyon kaybına neden olan sinir basılarında gereklidir. Uygun yapılmış cerrahi dışı tedavilere yanıt vermeyen 3 ayı geçmiş ciddi bulgularda da cerrahi tedavi düşünülebilir. Günümüzde microdiskektomi yöntemi uygulanmaktadır.
  Bel fıtıklarında tedavi yöntemlerinden hangisi seçilirse seçilsin temel 4 koşul yerine getirilmelidir.
  Hastalar mutlaka ideal kilolarında olmalıır.
  Karın ve bel adelerini geliştirici ekzersiz programlarına veya spor aktivitelerine hemen başlanmalıdır.
  (Bkz: Şekil 1-2-3)
  Ağırlık kaldırırken[​IMG] otururken[​IMG] çalışırken[​IMG] araç kullanırken beli korumak. (Bkz: Eğitim Konuları)
  Yatak tam ortopedik olmalıdır. Hastaların sırtüstü dizlerinin altında bir yastık ile dizleri hafif kıvrık pozisyonda veya yan yatarken dizler hafifçe karına çekilmiş pozisyonda yatmalıdırlar.
  Acil durumlar
  Nadir vakalarda fıtık omurilik ve sinir köklerine aşırı baskı yaparak idrar ve gayita kaçırma[​IMG] belli bölgelerde felçlere neden olabilir. Bu sırada bacak[​IMG] kasık ve genital bölgede uyuşukluk ve karıncalanmalar olur. Bu durum acil cerrahi müdahale gerektirir.
  Siyatik ağrısı ile karışan hastalıklar
  Belden kalça[​IMG] bacak ve kasığa vuran ağrıların yaklaşık %90 ını siyatik ağrıları oluşturur. Bunun dışında leğen kemiği içindeki ve omurgadaki bazı hastalıklar bu ağrıyı taklit edebilir. Bu hastalıkları gösteren şema aşağıdadır.
  __________________
   
 2. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  Siyatik korkulu rüyalardan bir tanesidir Allah esirgesin çok kötü.
   
 3. S

  Su Yeni Üye

  şu bel fıtığına artık geçerli bir çare bulunsa keşke insana çok zarar veriyor
   
 4. Kelebek

  Kelebek Yeni Üye

  Siyatik rahatsızlıgı çok fazla görünür oldu :(
   
 5. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Bel fıtıgı çağın hastalıgı haline geldi tedavisi mümkün ama hep dikkat gerektiriyor
   
 6. Nursena

  Nursena Admin

  Bel fıtıgı tedavisinde çok fazla yer var ancak sonuç alabilecek yer az. Tam olarak tedavi olanlardanmısın Nehir?
   
 7. n

  nullsix Yeni Üye

  Hastalığa yakalanmadan evvel önlem almak şart. Zor bir hastalıktır bel fıtığı. Bu doğrultuda mutlaka egzersiz yapmalı. Özellikle fazla hareketsiz kalanları etkileyebilir. Çağımızın hastalığı demişsiniz, katılıyorum bu konuya. Çocuk yaşlarda bile görülebiliyor artık. Fazla bilgisayar başında kalanlarda da görülebilir. Şahsen Kosmodisk ürünlerini tavsiye edebilirim bu noktada. Kosmodisk ® Türkiye Resmi Satış Sitesi - Orijinal Kosmodisk adresinden ürünlere bakabilirsiniz.
   
 8. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Bel fitigi cok normallesmis bir hastalik birkac yakinim yasadi. Ani oldugu icin zorlastirici olabiliyor ancak dikkatli olmak gerek tabii ki.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş