1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Behçet Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında Kutup Yıldızı tarafından paylaşıldı.

 1. K

  Kutup Yıldızı Yeni Üye

  İlk kez 1937 yılında tanımlanan Behçet hastalığı, ağızda ve genital bölgelerde yaralara ve gözde iltihaba yol açan kronik bir hastalık olarak bilinmektedir. Bazı hastalarda eklem iltihabı, damar iltihabı ya da tıkanmalarına sebep olan bu hastalık sindirim kanalında, beyin ve omurilikte inflamasyona da neden olabilmektedir.

  Behçet hastalığı'nın en sık belirtileri dudak içlerinde, yanaklarda ve dilde görülebilen ağrılı ülserdir. Hemen hemen her hastada görülen bu belirtilerle ağızdaki ülserler ortalama 7-10 günde geçebilmektedir, fakat bir süre sonra bu yaraların yenileri çıkabilmektedir.

  Ağızdaki ülserler iyileşince iz kalmaz. Bazı hastalarda hastalık hafif seyrederken yalnızca ağızda ve cinsel bölgede ülserler bulunmaktadır. Cinsel bölgede ülserler erkeklerde torbalarda bulunurken kadınlarda cinsel organın dudaklarına yerleşmektedir. Cinsel bölgedeki ülserler iyileştiklerinde ciltte iz bırakmakta ve daha ağrılı nüksetmektedirler.
  Behçet hastalarında akne diye bilinen iltihaplı sivilciler görülmektedir. İltihaplı sivilceler sırt, omuz, kol ve bacak gibi yerlerde görülür. Bazı kişilerde bacaklarda değişik büyüklükte ağrılı, sert kızarıklıklar yer alırken; bazı kişilerde kol ve bacağın yüzeysel damarlarında şerit şeklinde ağrılı kızarıklıklar ve bazı erkeklerde yumurtalarda ağrılı şişlik olabilmektedir.

  Diz, ayak bileği ve tüm eklemlerde ağrı ve şişlik gelişebilmektedir; ama genelde eklemleri tahrip etmeyen bir hastalık olarak bilinmektedir. Behçet Hastalığı beyin dokusunda menenjite neden olabilmektedir (beyni saran zarların iltihaplanması). Beyin tutuluşu, baş ağrısı, çift görme, konuşma bozuklukları, dilde peltekleşme, sağ veya sol vücut yarısında güçsüzlük gibi yakınmalar gibi belirtiler oluşabilmektedir. Behçet Hastalığı’nda bağırsaklar da hastalanabilmektedir; fakat bu durum ile ülkemizde oldukça nadir karşılaşılmaktadır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş