1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Behaeddin Kışlaki Hayatı

Konu, 'ABCÇ Sözlük' kısmında Abdulkerim tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Abdulkerim Yeni Üye

  Behaeddin Kışlaki Hayatı
  Behaeddin Kışlaki Kimdir
  Behaeddin Kışlaki Biyografisi


  Behaeddin Kışlaki Buhara’da yetişen hadis alimlerinden ve evliyanın büyüklerindendir. Buhara yakınlarında bulunan Kışlak köyünde doğdu. Buraya nisbetle Kışlaki denilmiştir. Doğum ve vefat tarihleri tespit edilemeyen Kışlaki, sekizinci asırda yaşadı. Dokuzuncu asrın başlarında vefat ettiği bilinmektedir.

  Çevresinde bulunan büyük alimlerin sohbetlerinde bulunarak yetişen Kışlaki, ilimde yükselerek, zamanındaki alimlerin önde gelenlerinden oldu. Bundan sonra, talebe okutmak, ders vermek sûretiyle hizmete başlayan Kışlaki hazretleri, Şah-ı Nakşibend Muhammed Behaeddin-i Buhari hazretlerinin hocalarındandır.

  Behaeddin-i Buhari hazretleri, tasavvuf yolunun daha başında iken, Nesef beldesinde tesadüfen Mevlana Behaeddin Kışlaki’yi gördü. Bundan sonra onun sohbet ve hizmetine can atar oldu.

  Kışlaki hazretleri, Şah-ı Nakşibend Behaeddin-i Buhari’yi daha ilk gördüğünde; “Sen öyle yükseklerde uçacak bir kuşsun ki, bu yolda senin arkadaşın ve uçuş yoldaşın Arif Dikgerani olsa gerektir.” dedi. Bu söz üzerine Şah-ı Nakşibend, Mevlana Arif’i bir an evvel görmek iştiyak ve arzûsuyla yanmaya başladı. Onun bu halini anlayan Kışlaki, Behaüddin-i Buhari’ye; “Gönlün Mevlana Arif’i çok çekiyorsa, çağırayım gelsin.” buyurdu.

  Vakit öğle vakti idi. Bu sırada Arif-i Dikgerani hazretleri oraya iki buçuk günlük mesafede bulunan köyünde çiftini sürmüş öğle namazını da eda ettikten sonra talebeleri ile sohbet etmekte idi. Behaeddin Kışlaki evinin damına çıkarak; “Arif, Arif, Arif!” diye üç defa seslendi. Sesi Allahü tealanın izni ile mekan duvarını aşıp Arif-i Dikgerani hazretlerine ulaştı. Mevlana Arif derhal sohbeti kesip yanındakilere; “Beni Mevlana Behaeddin Kışlaki çağırıyor. Hemen gitmeliyim. Sizler evlerinize dönebilirsiniz.” dedi. Acele ile yola çıktı. Aralarında bulunan mesafeyi bir anda aldı. Kışlaki ile Behaeddin-i Buhari hazretlerinin bulundukları yere geldi. Behaeddin-i Buhari ile Arif Dikgerani’nin ilk karşılaşmaları, Kışlaki hazretlerinin vasıtası ile bu şekilde oldu.

  Behaeddin Kışlaki hazretleri pekçok talebe yetiştirdikten sonra dokuzuncu asrın başlarında Rahmet-i Rahmana kavuştu.
   
 2. p

  pepe Yeni Üye

  Behaeddin Kışlaki'nin islam alimlerinden olduğu söylenmekte
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş