1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Bebekte Dışkı Sıklığı Ve Alt Değiştirme

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında Masal Perisi tarafından paylaşıldı.

  1. Masal Perisi

    Masal Perisi Yeni Üye

    Bebeğinizin ilk aylarda 6- 8 kere dışkı yaptığı görülmektedir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde dışkı cıvıktır. Dışkı ilk zamanlar yeşilimsidir; daha sonraları altın rengini alır. Mama ile beslenen çocuklarda dışkı daha kıvamlı daha azdır. Bu bebeklerde kabızlık da görülebilmektedir. Bebekte en az 6- 8 defa idrar yapımı ile karşılaşılır. Bebek bu kadar dışkı çıkarıyorsa yeterli sıvıyı alıyor demektir. 2 ya da 3 aylık bebekler 2-3 defa dışkı yapmaktadır.

    Bebeğin altı sık sık değiştirilmelidir. Bebek huzursuzsa ve altı kirli ise mutlaka değiştirilmelidir. Beslenme anında bağırsak hareketleri artacağı için beslenme ardından alt değiştirme ihtiyacı doğabileceği de unutulmamalıdır. Bebek altını çok kirletti ise yıkanmalı; fazla kirletmediyse ıslak pamuk ile silinmelidir. Hazır silme bezleri özellikle yolculuk esnasında ya da misafirlik esnasında rahat olacaktır. Bebeğin cildi hassastır; ıslak ya da kirli bez ile uzun süre durma pişiğe neden olabilmektedir. Bu durumda pişik kremi kullanılmalıdır. Ayrıca kızların alt temizliği yapılırken önden arkaya doğru silmeye özen göstermelisiniz.
     
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş