1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Bebeklerdeki Uyku Sorunlarının En Önemli Nedenleri

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında Masal Perisi tarafından paylaşıldı.

 1. Masal Perisi

  Masal Perisi Yeni Üye

  Bebeklerin beslenme ihtiyaçlarının yanı sıra ihtiyaç duydukları uyku ve düzenli uykunun olması bebeğin hayatında büyük önem arz etmektedir. Eğer bebeğinizin düzenli uykusu yoksa ve ihtiyacı olan bu uykuya dalamamasının nedenini bir türlü çözemediyseniz yazıma göz atmadan geçmeyin derim.

  *Hatalı uyku ilişkilendirmesi: Bebekler emme, sallanma, kucakta yürüme ya da beşikte sallanma gibi reflekslerle beraber uykuyu ilişkilendirebilmektedir. Mesela bebeğiniz sizi emerek uykuya dalıyorsa gece uyandığı zamanda sizi emmek isteyecektir. Yalancı meme ile uyuyorsa gece ağzından düşen memeyi bulmadan uykuya dalmaz. Eğer böyle bir ilişkilendirme yapamadıysa hatalı ilişkilendirme meydana geldiği için bebeğinizin sağlıklı bir uyku düzeni olamaz.

  *Aşırı yorgunluk: Bebeğiniz fazla yoruldu ise ve uzun süre uykusuz kaldıysa işte o zaman uykuya dalmada zorluk yaşar. Vücudu yorgunluktan dolayı kortizol hormonu salgılar ve bu hormon salgılanması nedeni ile bebek sık sık uyanır. Hatalı uyku ilişkilendirmesi sorunu yaşıyorsa ve üzerine bir de aşırı yorgunluk eklenirse o gece bebeğiniz adeta uykuya dalmamakta direnebilmektedir.

  *Fiziksel gelişim ile beraber edinilen yeni beceriler: Dönmek, emeklemek, ayağa kalkmak, yürümek, konuşmak gibi yeni edinilen her türlü beceri bebeklerin uykusunu olumsuz etkileyebilmektedir. Bu becerilerde fazladan enerji harcamak ve farklı kasları kullanmanın verdiği heyecan ile bebeğiniz bu becerileri sık sık denemek ister ve bu da enerji yoksunluğu ile geceleri sık uyanmaya neden olabilmektedir.

  *Karnı aç olan bebek asla uyumaz. Bebeğinizi doyurmanıza rağmen 9 aylık bir bebek gecede 2- 3 kere açlık ile uyanıyor ve sizi emmek istiyorsa bu açlık değil sadece ama sadece bir alışkanlıktır. Bebeğinizin gündüzleri yeterli miktarda beslendiğini düşünüyorsanız gece beslenmelerini doktor tavsiyesi ile ortadan kaldırabilirsiniz.

  *Diş çıkartma: Bebeğiniz iki yıl içerisinde dişlerini çıkartır. Diş çıkartma evresinde bebekler uyku problemi çıkarabilir; geceleri acı ve ağrı ile sık sık uyanabilir. Bu dönemde bebeğinizin uyku alışkanlığını ya da uyuduğu yeri değiştirseniz bile diş çıkarma ağrılarının bitiminde eski düzene geri dönmelisiniz. Aksi taktirde bebeğinizin düzenini bozmuş olursunuz.

  bebek_uyku_mkl.jpg
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş