1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Bebeklerde Parmak Emme Ve Emzik Alışkanlığı

Konu, 'Bebeğin Gelişimi ve Hastalıkları' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

 1. Hayal Gemisi

  Hayal Gemisi Yeni Üye

  Bebekler doğuş itibari ile emme refleksi ile doğarlar. Emme güdüsü onların hayatta kalma ve beslenme davranışı kazanma açısından bebeğin olmazsa olmaz refleksleri arasındadır. Emme refleksi bebeği rahatlatan bir refleks olduğu için yemek yeme haricinde emzik verme davranışında bulunmak sizin açınızdan hatalı bir davranış değildir.

  *İlk 1 ay anne- bebek iletişiminin gelişmesi açısından bebeğin anneyi emmesi sağlanmalı ve emzik verilmemesi en doğru olandır.

  *Emzik çeşitli tatlandırıcılarla zenginleştirilip verilmemeli; boyuna kurdele ya da zincir gibi materyallerle bağlanmamalıdır.Ayrıca emziğin hijyen konusuna fazlası ile önem gösterilmelidir.

  Bebeğin parmağını emmesine izin verebilirsiniz. Anne karnında bile bebeklerin parmakları emdikleri gerçeği uzmanlar tarafından kabul edilmiş bir gerçektir. Bebeklerdeki bu davranış genel olarak 1 yaşından önce vazgeçme davranışı ile sonlanır; ama sonlanmazsa ve 4- 5 yaşında iken bile hala davranış devam ediyorsa bir hekim tavsiyesine başvurabilirsiniz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş