1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Bebeklerde Konak Nasıl Tedavi Edilir?

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

 1. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  Bebeklerde konak belirtisi olarak kafa derisinde kızarıklık ve pul pul döküntüler oluşabilmektedir. Bebeğin ilk birkaç ayında görülebilmektedir. Bu durum anneden kaynaklı hormonlar, kafa derisindeki aşırı yağlanma durumu ya da bebeğin saç derisinde oluşan mantardan kaynaklı durumlar neticesinde oluşmaktadır. Bebeğin saçlarının sıklıkla temizlenmesi ve nazikçe taranması gerekmektedir.

  Bebeğinizin saçında konak varsa şu önlemleri alabilirsiniz.

  *Bebeğinizin başı ya da saçları ılık su ile nemlendirilmeli, bebek şampuanı uygulayıp nazikçe masaj uygulaması işlemi gerçekleştirilmelidir. Bebek baş kısmında köpük oluşana kadar işlem uygulamasına devam edilmelidir.


  *Bebeğinizin kafasında konak yok etmek amacı ile pullu döküntüleri yumuşak uçlu bir fırça ile tarayarak atabilirsiniz.


  *Bebeğinizin saçlarını fazla bastırmadan havlu yardımı ile kurulamalısınız.


  *Bebeğinizin saçlarında yapacağınız şampuanlama işlemi pullanma ve döküntüleri atarak konak yok edilmesi konusuna yardımcı olur.

  *Bebeğinizin saçlarında zeytinyağı, ayçiçek yağı ve badem yağı karışımını hafifçe masaj yolu ile uygulama gerçekleştirip 15 dakika bekledikten sonra şampuanlayıp durulama işlem uygulaması gerçekleştirebilirsiniz.


  *Bebeğinizin kafa derisinde mantar oluşumu ve kaşıntı durumu artarsa hekim kontrolünden mutlaka geçmelisiniz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş