1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Bebeklerde Ilkyardım Yaparken Soğukkanlı Yaklaşılmalıdır

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında Masal Perisi tarafından paylaşıldı.

 1. Masal Perisi

  Masal Perisi Yeni Üye

  Bebeklerin özellikle 0- 6 aylık dönemlerinde en fazla karşılaşılan kazalar arasında yataktan düşmeler yer almaktadır. Bu dönem geçtikten sonra bebeklerin kabiliyet durumlarına göre düşme, yabancı cisim yutma, yabancı cismi vücut açıklıklarına sokma, kimyasal madde/ ilaç içme, elektrik çarpmaları, mutfakta yanma/ kesici delici alet yaralanmaları ve trafik kazaları sıklıkla karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır.

  Bu gibi durumlarla karşılaşmanız durumunda özellikle kafa travmalarında sakin davranılmalı ve ilk 2 saat içerisinde tam teşekküllü bir hastaneye başvurmalısınız.

  Kimyasal madde içmeniz durumunda en yakın zehir danışma merkezini arayarak bilgi alışverişinde bulunmanız gerekmektedir. Çocuğunuzu kusturmadan ve bir şey içirmeden bilgi almanız önem arz etmektedir.

  Vücut açıklıklarına bir şey kaçması durumunda eğer elinizle çıkarabileceğiniz bir yerde ise müdahale etmelisiniz; fakat elinizle kurcaladıkça vücudun daha derinlerine gömülecekse hiç dokunmamalısınız. Hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

  Elektrik çarpması durumlarında da en yakın sağlık birimine götürmelisiniz.

  Kimyasal olmayan su ya da çay yanıkları oluşumunda giysiler hemen çıkarılmalı ve su altına tutulmalıdır. Üzerine gazlı bez haricinde bir şey örtmeden hemen hastaneye götürülmelidir.

  Kesici delici alet yaralanmalarında kanamanın şekli, yeri ve derinlik durumuna göre kendiniz müdahale edebileceğiniz gibi en yakın sağlık birimine de ziyarette bulunabilirsiniz.

  Derin kesilerde, kanama ve basit bastırma metodları ile kanama durmuyorsa ve atar damar kanaması şeklinde yoğun kanama varsa en yakın sağlık birimine müracaatta bulunulmalıdır.

  Trafik kazası durumunda ise ambulans aranmalı ya da yakınsa en yakın sağlık birimine götürülmelidir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş