1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Bebeklerde Gaz Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında Bal Arısı tarafından paylaşıldı.

 1. B

  Bal Arısı Yeni Üye

  Bebeklerde gaz sorunu ile karşılaşmak istemiyorsanız mutlaka bu yazımı okuyarak neler yapabileceğiniz hakkında bilgi edinmelisiniz.

  Anne sütü alan bebeklerde gaz problemi daha az görülmektedir. Bebeğiniz mama yiyorsa hem hastalanma oranı hem de gaz problemi ile uğraşma oranınızda artış görülmektedir. Ayrıca mama yiyen bebeklerde kusma refleksi daha çok görülür.

  Bebeğinize öncelikle anne sütü vermeyi denemelisiniz. Anne sütü bebeğin bağırsak yapısına göre hem içerik yoğunluğu hem de hazmedilmesi bakımından bebeğin gelişimine uygun şekilde değişik içerik kazanmakta; bebek büyüdükçe vitamin değeri artan bir besin haline gelmektedir.

  Bebeğiniz anne sütü almıyorsa bebeğinizin mama düzenini takip etmeli; kolik sancı, gaz problemi ya da kakasının renk değişimi gibi durum değişimlerine göre doktor ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

  Emziren annede bebeğin gaz problemi yaşamaması için beslenmesine dikkat etmelidir. Kafein oranı yüksek çay ve kahve tüketiminde bulunmamalı; fındık- fıstık gibi kuruyemişlerden yememelidir. Emziren anne inek sütü tüketmemelidir. Çünkü inek sütü bebekte gaz problemi yaratabilir. Sucuk, salam, çikolata, patates cipsi gibi kimyasal madde içeriği bulunan işlenmiş gıda tüketiminde asla bulunulmamalıdır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş