Bebeklerde Burun Tıkanıklığını Geçirme Yolları

!pek

!pek

Admin
Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer sorusu havaların soğumasıyla birlikte aileler tarafından en çok sorulan sorular arasında. Bebeklerde meydana gelen burun tıkanıklığı, bebeğin beslenmesini, uyku düzenini etkileyen bir durumdur. Bebeklerde meydana gelen burun tıkanıklığı genellikle soğuk algınlığı gibi hastalıklar nedeniyle kendini gösteriyor.
Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığı varsa dikkat
1- Burun tıkanıklığı 3,4 hafta sürüyorsa
2- Çocuğunuz 3 aydan küçükse ve burun tıkanıklığı ateşli hastalıklarla beraber kendini göstermeye başladıysa,
3- Sürekli meydana gelen boğaz şişliği ve yutkunma da güçlük,
4- Nefes almakta güçlük çekiyorsa ,
5- Burnundan kan gelmeye başlıyorsa,
6- Daha iyi olacağına zaman geçtikçe burun tıkanıklığı şiddetleniyorsa
Burnu tıkanan bebeğe nasıl bakılmalı
Genellikle bebeğinizin burun tıkanıklığı bir hafta içinde kendiliğinden giderir, ancak geçmezse, solunum yollarını temizlemeye yardımcı olacak çok sayıda ürün bulunmaktadır. Mukusun bebeğinizin burnundan temizlenmesini sağlamak için bebekler için özel olarak tasarlanmış emme aspiratörlerini kullanabilirsiniz. Bebeğinizin burun delikleri belirgin değilse ve nefes almakta zorluk çekiyorsa muhakkak bir uzmana danışmalısınız.
Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer?
Tuzlu su:

Bebeğiniz altı aylıktan küçükse, her burun deliğine birkaç damla tuzlu su damlatabilirsiniz. . Daha sonra burnunda tıkanıklığa neden olan mukusu çıkarmak için bir temiz ve steril bir şırınga kullanabilirsiniz. Bu basit yöntem evde bebeğinizin daha rahat hissetmesine yardımcı olarak burnunda meydana gelen mukusun incelmesini sağlar.
Sert mukus çıkarma:
Bebeğinizin burnuna yapışmış sert ve yapışkan bir mukusla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunu engellemek ve çıkarmak için sıcak su ve pamuktan yardım alabilirsiniz.
Buharlı banyoda bebeğinizle oturabilirsiniz.
Buharlaştırıcı:
Buharlaştırıcı makine satın almak için yeterli bütçeniz yoksa eğer bebeğinizle buharlı bir banyoda oturabilirsiniz. Buharlı bir ortamda bebeğinizle 3 veya 4 dk oturmanız yeterli olacaktır.
Bebeğinizi dik tutun
Dik şekilde turmak:
Bebeğinizi dik bir şekilde tutmak, mukus boşaltmasına yardımcı olabilir. Arabanızın koltuğunda ya da salıncakta uyutmaya çalışın. Bu durum burnundaki tıkanıklığa neden olan mukusun akmasını sağlayabilir.
Yatağın başını yükseltin:
Dikkatinizi çekerim hafif yükseltin, diyorum; dimdik yapın da bebeğiniz aşağı yuvarlansın demiyorum. Böylece sekresyonlar daha kolay akar ve bebeğiniz rahat uyur.
 
Üst