1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Bebeklerde Ay Ay Uyku Düzeni

Konu, 'Bebeğin Gelişimi ve Hastalıkları' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

 1. Hayal Gemisi

  Hayal Gemisi Yeni Üye

  İlk 3 ay bebek gece gündüz ayrımını yapamadığı için bebeğin uyku düzeni çok farklıdır. Özellikle ilk aylarda bebeklerde gündüzleri gecelerden daha çok uyuma davranışı gözlemlenebilir. Bu durum 3. ay sonunda son bulabilir. Eğer bebeğiniz 3 ayını doldurmasına rağmen geceleri uyku düzen alışkanlığı kazanamamışsa çocukta sorun olma olasılığı yüksektir. Bu durumda bağırsak sorunu ya da idrar yolu enfeksiyonuna yakalanmış olma olasılığında yükseliş görülebilir. Bebek her ağladığı zaman kucağa alınmamalı; uykusu açıldığı zaman tek başına uykuya dalma davranışı gözlenmelidir. Ağlayan bebeği her seferinde kucağa almak yerine bir süre ağlama davranışı ile onu baş başa bırakabilirsiniz.

  Bebeklerin geceleri sık uyanma ve yalnız uyuyamama davranışı göstermeleri yaklaşık 9- 12. aylarda devam edebilmektedir. Aynı zamanda diş çıkarma döneminde de çocuklar da geceleri ağrı ile sık uyanma davranışı gözlemlenmektedir.

  Uyku alışkanlığı kazandırmak istediğiniz bebeğiniz için her ağladığı zaman odasına gitme davranışı göstermeyerek yardımcı olabilirsiniz. Böylece bebek kendi kendine uykuya dalabilir. Sürekli odaya girmek yerine arada sırada odasına girip çocuğunuzu kontrol etme davranışı gösterebilirsiniz.

  Ben mücadele etmek istemiyorum diyorsanız bebeğin anne baba ile uyumasına rehberlik edebilirsiniz; ama bu ileriki dönemlerde odasını ayıracağınız zaman sizin için daha zorluk çıkarıcı bir durum olarak karşınıza çıkabilmektedir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş