1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Bebekler Neden Gece Uyumazlar?

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında Nursena tarafından paylaşıldı.

 1. Nursena

  Nursena Admin

  Bebekler Gece Neden Uyumazlar?
  Gece Uyumayan Bebekler İçin Ne yapmalı
  Gece Uyumayan Bebekler
  Gece Uyumayan ve Uyutmayan Bebekler


  Yenidoğan bebeklerin neden yetişkinlerin uyku saatinde uyandığını, gece 8-10 saat uyuyan bebeklerin bir efsane olup olmadığını detaylarıyla anlatan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Nevin Aykol, bebeklerin uyku düzeni hakkında bilgi verdi.
  [​IMG]
  Bebeğin kilo alımı yeterli ve doktor tarafından başka bir öneride bulunulmamışsa 2 haftadan itibaren uyandırmaya gerek yoktur. İlk 3 ay gece 24 den sonra 2-3 kez olan uyanmaların 6 aydan sonra genellikle bire düşer. Yenidoğan bebekler ortalama 18 saat, 6 aydan sonra genellikle 10-12 saat ( gündüzleri 2 kez yapılan şekerleme dahil) uyurlar. Büyüklere özgü kesintisiz uyku bazı çocuklarda üç yaşı bulmaktadır.

  Bebekler Neden Gece Uyanıyor?

  İlk aylarda kolik sancıları anne-babaları uyutmazken, bebek büyüdükçe diş çıkarma dönemi, gündüz yaşanan korkuların rüyalarda tekrarlanması, annenin işe başlaması ile terk edilme korkusu, anne sütünün kesilme dönemi gibi çeşitli nedenler geceleri uyanmaya yol açabilir. Bazı bebekler etrafta çok fazla uyaran olduğunda, kalabalık ortamlarda, eve yabancıların gelmesi ve aşırı aktivite yapılan bir günün sonunda uyuyamazlar. Anne-baba ile fazla zaman geçirmek isteyen bazı çocuklarda da uykuya direnirler.

  Bebek Gece Ağlıyorsa

  Öncelikle bebeğin fiziksel gereksinimlerinin karşılandığından yani karnının tok, altının kuru, ortam ısısının yeterli olup olmadığını anlamalıyız. Bebeğin kısa bir süre sonra tekrar uyuyabileceğini düşünerek aşırı gürültü, ışık gibi uyaranlar vermemeliyiz. Bebeği yatağından uzaklaştırmadan sakinleştirmeye çalışarak bir süre onunla konuşmalıyız.

  Bebeğin kendini güvende hissedebilmesi için ağladığında yanına gitmeliyiz. Ama kendi yatağına almak bir süre sonra alışkanlık yaratacağı için uygun bir davranış değildir.

  Bebeklerde Gündüz Uykusu Gerekli mi?

  Yenidoğan bebekler gece ve gündüz ayrımı yapmadan uyurlar ve uyanırlar. 2 aydan sonra geceleri daha uzun uyumaya başlarlar. 15 aydan sonra gündüz uykusu ikiden bire düşer. Öğlen uykusu da 4 yaştan sonra pek gerekli değildir.

  Nasıl yetişkin insanların uyku ihtiyacı farklı farklı ise bebeklerde aynı şekildedir. Bazı bebek 15 dakika ile yetinirken, bazıları 2 saat uyuyabilmektedir.

  İdeal Uyutma Ortamı Nasıl Olmalı?

  Ortalama 20 derecelik ısısı olan sessiz, loş bir ortam uyku için idealdir. Her gün aynı ortam ve aynı saatte uyutmaya çalışmalıyız. Yatak güvenli, kenarları yumuşak, yatak örtüleri pamuklu ve yumuşak olmalıdır. Yastık kullanmak tehlikeli olabilir. Bebeğin sevdiği yumuşak bir oyuncak yatağa konulabilir. Başka bir çocukla aynı yatakta asla yatırmamalısınız. Uykunuz ağırsa asla yatağınıza almayınız.

  Uykudan önce banyo rahatlatıcı olabilir. Hafif bir müzik, hafif sallama hareketleri uykuya dalmayı kolaylaştırabilir. Uykudan önce aşırı heyecan yaratıcı aktivitelerden, büyük çocuklarda bilgisayar oyunları ve televizyondan kaçınmak gerekir. Yatmadan önce pijama giymek, kitap okumak gibi belirli ritüelleri yaparak uyku saatini öğrenmeye alıştırmak gerekir.
   
 2. N

  Nida Yeni Üye

  Bebek gece uyumuyorsa mutlaka bir sıkıntısı vardır ya acıkmıstır ya gazı vardır ya altını ıslatmıştır yada huysuzdur bebek :)
   
 3. b

  bok Misafir

  2 gün önce işitme testine götürdük ondan beri cocuk uyurken aglamaya başladı ne yapmam lazım daha 1 aylık
   
 4. M

  Misafir Misafir

  benim bebegım gecelerı uyumuyor acaba nıye
   
 5. Şaban

  Şaban Yeni Üye

  Bebeğin kilo alımı yeterli ve doktor tarafından başka bir öneride bulunulmamışsa 2 haftadan itibaren uyandırmaya gerek yoktur. İlk 3 ay gece 24 den sonra 2-3 kez olan uyanmaların 6 aydan sonra genellikle bire düşer. Yenidoğan bebekler ortalama 18 saat, 6 aydan sonra genellikle 10-12 saat ( gündüzleri 2 kez yapılan şekerleme dahil) uyurlar. Büyüklere özgü kesintisiz uyku bazı çocuklarda üç yaşı bulmaktadır.
   
 6. Şuşu

  Şuşu Yeni Üye

  Bebekler sanki huysuzluk etmek için geliyorlar dünyaya ama dünayanın en tatlı yaratıkları
   
 7. Şaban

  Şaban Yeni Üye

  gerçekten çok ilginç birşey
   
 8. m

  misafir Misafir

  merhaba benim Irmak adında kızım var. bir ay oldu daha doğalı ama geceleri hiç uyumuyor bizi perişan etti ağlamasına da dayanamıyorum ne zaman gece uyumaya başlayacak. Biz karnının tok olması ve gazının alınması konusunda çok titiz davranıyoruz ama yinede uyumuyor Ama gündüz tüm gün uyuyor beslenme araları hariç....
   
 9. M

  Misafir Misafir

  Benimde 1 yasinda kizim var ve dogdu dogali duzelmedi aramizda yatmasi yetmez gibi uyumuyor gece 2 3 e kadar oturup oyle uyuyo ama sik sik uyaniyor salliyorum ben yoruluyorum onda bisey yok cok uykusuz ve halsiz kaliyorum napicami bilmiyorum yasina girince duzelir dediler girdi gecti duzelicek offf uyku ilaci vericm en sonunda
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş