1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Bebek ve Anne

Konu, 'Gebelik' kısmında Nehir tarafından paylaşıldı.

 1. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Bebeğin ilk "evi": Anne göbeği Dışarıdan bakıldığında; bir kadının hamile olduğu yirminci haftadan sonra belli oluyor. Bu zaman diliminde de çocuk anne karnındaki gelişim sürecinin yarısını tamamlıyor. İşte bebeğin ilk "evi" hakkında bilinmesi gerekenler…
  Kadınlar hamile kaldıklarını öğrendiklerinde içgüdüsel olarak hemen ellerini karınlarına ***ürüyorlar. Bu konuda zaten kendilerine hakim olmaları mümkün değil. Çünkü annenin koruma güdüsü her zaman baskın çıkıyor. Ne de olsa içerde yeni bir hayat şekilleniyor ve bu minik "mucize" gözlerini dünyaya açmak için gün sayıyor.
  Tabii* karın elle hissedilir bir biçimde ortaya çıkana kadar beklemekten başka yapılacak bir şey yok. Çoğu hamile kadının karnı yirminci haftadan sonra belirginleşirken* bazılarının yirmi beşinci veya otuzuncu haftadan sonra hamile oldukları anlaşılıyor.
  Karın aşağıdan yukarıya doğru büyüyor
  Ultrasona giren kadınlar zaten göbeğin ilk aşağı kısımda büyümeye başladığını biliyorlar. Rahim ilk başlarda tüylerin olduğu bölgedeyken* on ikinci haftadan sonra biraz daha yukarıya doğru büyüyor. Fermuarı kapatırken zorluk çekilse de* pantolon düğmesi bu dönemde hala rahat bir şekilde kapanabiliyor. Her muayenede doktor tüm gelişmeleri not ediyor ve göbeğin gelişimini ve büyümesini de bu şekilde gözlemliyor.
  Rahim bir balon kadar esnek
  Hamileliğin ilk günlerinde yaklaşık 70 gr. olan ve bir armudu andıran rahim* doğum vakti yaklaştığında iki futbol topu büyüklüğüne ulaşıyor. Kasların ağırlığıysa 500 gramı buluyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Öp. Dr. Enver Kurt* ilerleyen hamilelikle birlikte göbeğin iç tabakasının büyük bir esnemeye uğradığını* buna rağmen buradaki doku tabakalarının ağırlığı kaldırabilecek kapasiteye ulaştıklarını belirtiyor. Dr. Kurt sözlerine şöyle devam ediyor: "Hayat boyunca iz bırakan çatlaklar her bünyede ortaya çıkmıyor. ‘İyi’ bir bağdokusu genetik olduğundan* çatlaklar da buna bağlı oluşuyor. Yani anneniz hamileliğini pürüzsüz atlattıysa* sizde de sonucun böyle olmasını bekleyebilirsiniz. Ayrıca bakım yapmaya karnınız düzken başlamanız faydalı olacaktır. Masajlar* yağlar ve özel kremler göbeğin daha rahat esnemesini sağlar."
  Her göbeğin kendine has bir yuvarlaklığı var!
  Hamileliğin yirmi beşinci ve otuzuncu haftasında hamile kadınlar ilk hazırlıklara başlıyorlar. Ve bu dönemde kıyaslamalar da başlıyor; "Benim göbeğim niye daha küçük?" veya "Niye bu kadar büyük?" gibi farklı sorular ortaya çıkıyor.
  Göbeklerin farklı şekilde ve büyüklükte olmasının sebepleriyse:
  - Ufak tefek ve nazik kadınların göbekleri daha önce belirginleşiyor. Çünkü dolgun kadınlarda yeni göbek daha fazla yayılabiliyor ve dolayısıyla fark edilmesi daha uzun bir zaman alabiliyor.
  - Amniyos sıvısının miktarı kadından kadına değişiyor. Normalde çocuk bir veya bir buçuk litre sıvıyla çevreleniyor. Bazen bu miktar üç litreye kadar çıkıyor.
  - İnce kadınlarda göbeğin daha belirgin olmasının bir sebebi de göbeğin saklanması İçin fazla yağ tabakalarının bulunmaması.
  - Ve tabii ki ne kadar çok bebek varsa* karın o kadar büyük oluyor.
  Göbeğin büyüklüğü ile bebeğin büyüklüğünü belirlemek hatalı bir davranış olarak görülüyor. Hatta hamileliğinde pek fazla kilo almayan kadınların normal kilolu çocuklar dünyaya getirmelerine doğal olarak sıkça rastlanıyor. Ve tam aksine koskocaman göbeklerden İnce ve nazik çocukların doğabildiği de bir gerçek!
  Tüm bunlara rağmen yine de fazlasıyla büyük karınlı annelerin tüm gelişimleri yakından izlenmelidir. Eğer büyüme ve kilo alma çok hızlı gelişiyorsa* bu bebekteki bir problemin belirtisi olabiliyor.
  Böyle bir durum özellikle dikkatinizi çektiğinde hemen doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz sebeplerini araştırarak* doğru tedaviyi bir an önce uygulayacaktır.
  Sivri karın erkek bebek mi?
  Halen annelerin sık rastladıkları ve sürekli duydukları birkaç varsayım var bu konuda. Örneğin sivri bir karma sahip olan annelerin çocuğu erkek olacak gibi. Ama daha önce de belirttiğimiz gibi bunların hepsi sadece birer varsayım. Göbeğin yapısı tümüyle rastlantı* biraz da genetiktir. Tecrübeli anne adayları ve doktorlar göbeğin dış görüntüsünden* çocuğun anne karnındaki pozisyonu hakkında fikir sahibi olabiliyorlar. Örneğin ultrasona bakmadan* çocuğun kafasının otuz ikinci haftasında olduğunu kolaylıkla görebiliyorlar.
  [FONT=Arial][B]Dayanıklı bölge: Göbek deliği[/B]
  [FONT=Arial]Hamileliğin son günlerinde artık göbek deliği ütülenmiş bir görüntüye sahip oluyor. Altındaki derinin çok hassas olmasına rağmen* bir altındaki doku da aynı hassasiyete sahip. Bu nedenle hamile pantolonunun lastiğinin fazla sıkmamasına dikkat etmelisiniz.
  [FONT=Arial][B]Göbeğin üstündeki garip çizgi…[/B]
  [FONT=Arial]Hamileliğin son günlerinde genelde koyu renk saçlı kadınlar göbek deliğinden aşağı doğru uzanan bir çizgiye rastlıyorlar. Açık tenli* sarışın kadınlarda bu çizgi daha az belirgin oluyor. Peki bu çizgi neden ortaya çıkıyor? Yanıtı çok basit: Hamilelik sırasında farklı doku tabakaları arasına* dışardan görünmeyecek şekilde pigmentler yerleşiyor. Bunun sebebiyse tam olarak bilinmiyor. Tek bilinen; bu çizginin doğumdan sonra kaybolduğu.
  [FONT=Arial][B]İkinci çocuğun farkına daha çabuk varılıyor[/B]
  [FONT=Arial]İlk çocukta karnın büyümesi daha uzun sürerken* ikinci çocukta karın daha çabuk gelişiyor. Her ne kadar esnemiş bir rahim bunun nedeni olarak görülse de bu doğru değil. Çünkü doğumdan sonra rahim kısa süre içinde eski büyüklüğüne geri dönüyor. Buna rağmen "tecrübeli" anne bebeğin ilk hareketlerini önceden hissediyor.
  [FONT=Arial][B]Göbeğin ağırlığı ne kadar?[/B]
  [FONT=Arial][B]- Bebeğin ağırlığı[/B]: Ortalama 3.500 gr.
  [B]- Plasentanın ağırlığı:[/B] Ortalama 700 gr.
  [B]- Amniyos sıvısının ağırlığı : [/B]Ortalama 1.000 gr.
  [B]- Rahmin ağırlığı:[/B] Ortalama 500 gr.
  [B]- Toplam:[/B] 5700 gr.[/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT]

   
 2. PENİA

  PENİA Yeni Üye

  Anne ve bebek arasında anne karnında oluşmaya basladığı andan itibaren güçlü bir bağ oluşur doğduktan sonra ise bebeği her şekilde koruyup gözeten şevkat gösteren tabiki annedir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş