1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Bebek Oto Koltuğu Ve Önemi

Konu, 'Tasarımlar' kısmında Masal Perisi tarafından paylaşıldı.

 1. Masal Perisi

  Masal Perisi Yeni Üye

  besafe-izi-comfort-x3-isofix-z.jpg

  besafe-izi-comfort-x3-isofix-z.jpg


  Avrupa Birliği yasalarına uyum çerçevesinde 1 Haziran 2010’da yürürlüğe giren Trafik Yönetmeliği ile Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de oto koltuğu kullanımı zorunlu hâle getirildi. Buna göre 36 kilonun altındaki çocukların bulunduğu araçlarda oto koltuğu kullanımı bir zorunluluk haline geldi. Yapılan araştırmalar gereği bebe oto koltuğu kullanımı olan ülkelerde bebek ölümleri % 3 civarında iken diğer ülkelerde bu oran %46'ya çıkmaktadır. Bunu bilen her ebeveyn oto koltuğu kullanımını bebeğinin güvenliği ve can sağlığı açısından kullanmayı alışkanlık haline getirmektedir.

  Oto koltuğu seçimlerinde öncelikle bebeğin güvenliğinin ön plana alan oto koltuğu tercihinde bulunulmalıdır. İsofix bebe oto koltuğu tercihi ile bebeğinizin güvenliğini tam anlamı ile gerçekleştirecek bir ürün tercihinde bulunmuş olabileceksiniz. İsofix oto koltukları tıpkı kemerli bebe oto koltuklarındaki gibi aracın sabit aksamına bağlantı ile sabitlenir. Böylece bebe oto koltuğu ile araç arasındaki bağlantı sağlanmış olup gevşek bağlantı sorunu ortadan kaldırılır.

  İsofix oto koltuğunu araca sabitlemek oldukça kolaydır; fakat bu tip oto koltuklarını kullanabilmek için aracın isofix oto koltuğu standartlarına uygun üretilmiş olması gerekir. Araç bu standarda uygun olarak üretilmemişse koltuk kullanımı imkansızdır.

  İdeal çocuk oto koltuklarında sırt kısımlarında sarsıntıyı engellemek amacı ile strafordan yararlanılmaktadır. Sıradan çocuk oto koltuklarında ise süngerden yararlanılır ve sünger çarpma şiddetini azaltıcı rol oynar. Çocuk oto koltuklarında ayrıca yandan vurmalara karşı koruma sitemi bulunmaktadır ve çocuk oturduğu zaman yandan bakıldığı zaman çocuğun yüzünün dörtte üçünü kapatacak şekilde bir görünüm olmalıdır.

  Çocuk oto koltuğu tercihinizi gerçekleştirirken çocuğunuzun ağırlığını da göz önüne alarak tercihte bulunmanız gerekmektedir. Oto koltuğu ile beraber oto koltuk kılıf modeli, boyun koruyucular, destek minderi gibi aksesuarları da kaliteli marka tercihleri arasından seçerek güvenilir yolcuklara yelken açabilirsiniz.  oto-koltugu.jpg
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş