1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Bebek Odası Nasıl Hazırlanmalıdır?

Konu, 'Dekorasyon' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

 1. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  Bebek odasının şık olmasına özen gösterdiğiniz kadar ışıklandırması, zemini, boyası ve güvenliğini de önem gösteren bir dekorasyon stilinden yararlanmak da fayda görülmektedir. İlk aylardan itibaren rahat, güvenilir ya da sağlıklı bir bebek odasında bebeğinizin büyümesini istiyorsanız sizler için tavsiye edeceğim önerilere göz atmayı asla ihmal etmemelisiniz.

  Nasıl bir oda olmalı?

  Kendi odanıza yakın; sessiz; oda sıcaklığının 22 derece olduğu; odanın en az bir penceresi olmalı ve odanın her daim bir miktar neme sahip olması gerekir. İdeal nem oranı yüzde 45'tir.

  Zemin seçiminizde tozun kolay göründüğü; kolay temizlenebilen; ısı yalıtımının ideal olduğu bir zemin tercihinde bulunulmalıdır. Seramik ve taş zemin bu duruma uygun değildir.

  Mobilya tercihinizde ise boya, sunta ve kaplama içerisinde kimyasal madde barındıran mobilya seçiminde bulunmamalısınız; çünkü solunum yolu ile teneffüs edildiği zaman bu mobilyalar bebeğinizin sağlığı için tehlike arz edecektir.

  Ahşap ve masif ahşaptan yapılan mobilya tercihleri son derece ideal seçim olacaktır. Mobilyalarda sivri ve keskin kenar olmamasına özen gösterilmelidir.

  Çocuk odası olarak seçtiğiniz oda gündüz ışık yakmayı gerektirmeyecek kadar ışık alıyor olmalıdır. Tek bir kaynaktan gelen keskin ışık olmaması konusuna dikkat edilmelidir. Tavanda keskin bir ışık oluğu bebeği en çok rahatsız eden durumlar arasında yer almaktadır. Avize seçiminizde küçük avize tercihinde bulunmalısınız. Geceleri hafif ışık veren bir gece lambası tercihinde bulunulmalıdır.

  Bebek odası renginin sakinleştirici özelliğe sahip olmalıdır. Mavi ya da yeşil renk tercihinde bulunarak aynı zamanda sinekleri uzak tutan bir renk tercihinde bulunabilirsiniz. Kokusuz, antitoksik ve anti alerjik bir boya tercihinde bulunulmalı; kırmızı - turuncu gibi canlı renk tercihlerinizi odanın belirli alanlarında kullanma tercihinde bulunabilirsiniz.

  Bebek odası prizlerinde koruyucu kapak bulunmalıdır. Tüm elektrik kabloları gizlenmelidir. Çocuğunuzun pencere kenarlarına tırmanıp pencereden sarkabileceği eşyaları odadan uzaklaştırın. Karyola parmak aralıklarının güvenliği tehlikeye sokacak genişlikte olmamasına ve karyola yüksekliğinin düşmeye sebep olmayacak yükseklikte olmasına özen göstermelisiniz.
   
 2. Netice

  Netice Yeni Üye

  Bebek odası hazırlamayın bebeğinize göre odanızı hazırlayın sonrasında çocuk odası yaparsınız :)
   
 3. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  Zaten genel olarak bebek odası yerine çocuk odası hazırlama tercihinde bulunuluyor. Ben de ilk bebeğimi bekleyen biri olarak şu anlık ileriki zamanlarda kullanabileceği bir oda hazırlarım düşüncesi içerisindeyim.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş