1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Bebek Büyütürken Yapılan Hatalardan Birkaçı

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında Bal Arısı tarafından paylaşıldı.

 1. B

  Bal Arısı Yeni Üye

  Bebek büyütürken akıl vereniniz çok olur. Kimi zaman sizlere hurafelerden yola çıkarak bebeğinizle karşılaştığınız sorunları ortadan kaldırabileceğinizi söyleyenlerde olmaktadır. Gelin bu hurafelerden kısacası yapmamanız gereken tutum ve davranışlardan bahsedelim.

  *Sütüm yetmiyor, mama vermeliyim: Bebeğiniz bezini 24 saat içinde 5- 6 kez ıslatıyorsa sizin sütünüz yetiyor demektir. Etraftan duyduğunuz sütün yetmiyor söylemlerine takılmayın.

  *Şekerli su sarılığa iyi geliyor: Anne sütü ilk günlerde gelmemişse ve bebek zayıf kalmışsa sarılık söz konusu olabilmektedir. Sarılık oluşumunun önüne geçmede şekerli su verme gibi bir davranışta bulunulmamalıdır. Şekerli su verseniz dahi bebeğiniz sarılık olacaktır.

  *Çocuğum iki yaşına gelmeli artık bez bağlamamalıyım: 2 yaş tuvalet eğitiminin başlangıcının yapıldığı dönemdir; ama çocuk altına kaçırıyorsa bu dönemde çocuğa kızmamalı; tuvalet eğitimine anlayışlı davranarak devam edilmelidir.

  *Dondurma hasta eder inanışına kapılıp çocuğunuza dondurma vermemek yerine çocuğunuzun dondurmayı yalayarak yenmesi sağlanmalı yanında ılık su içmesine rehberlik edilmelidir.

  *Gürbüz çocuk sağlıklıdır anlayışı tamamen yanlıştır. Asıl dengeli beslenen çocuk sağlıklıdır.

  *Sıfıra vurdurursak saçları gürleşir inanışı ile çocuğunuzun saçlarını sıfıra vurdurmamalısınız.

  *Bol bol güneşlenirse kemikleri güçlenir. Bu inanış ile kesinlikle çocuğunuzu güneş ışınlarının en dik geldiği öğle saatlerinde güneş altında bırakmamalısınız.

  *Çocuklara doktor tavsiyesi olmadan asla fitil verilememelidir.

  *Pudra isliğe iyi gelir: Pudra isiliğe iyi gelmez; sık sık banyo yapılırsa isilik çabuk iyileşir.

  *Çocuklar sıcak havayı sever diye düşünerek çocuğu her zaman kat kat giydirmemelisiniz. Mevsim koşullarına göre kıyafet tercihinde bulunulmalıdır.

  *Fazla hareket ederse hasta olur endişesi ile çocuğunuzun hareket etme arzusuna kısıtlama getirmemelisiniz.

  *Büyükbaban uzağa gitti geri dönecek gibi söylemler genelde ölümlerin ardından söylenir. Ama bu söylem yanlıştır. Geri dönecek diyerek çocuğunuzu beklenti içine sokmamalısınız.

  *Daha çok küçük yalnız yatarsa korkar: Bu anlayışa uyarak bebeğinizi yanınıza yatırmaya alıştırmayın. 6 aylıktan sonra bebeğinizi kendi odasına yatırın. Bu yaşı en fazla 2 yaşa kadar uzatın.

  *Şaşılık büyüyünce geçer: Şaşılık fizyolojik bir göz rahatsızlığıdır ve büyüyünce geçer anlayışına kapılmak yerine hekim kontrolünden geçmeniz önerilmektedir.

  *Ağladı hemen kucağına alayım anlayışını rafa kaldırın. Aksine ağladığı zaman onunla konuşun, ninni söyleyin; ona dokunun. Aksi taktirde sürekli kucak isteyen bir çocuğunuz olur.

  *Uslu durdu hamburgeri hak etti demek yerine çocuğunuza ödül yerine eğlenceli ve sağlıklı yiyeceklerle ödüllendirme tercihinde bulunmalısınız.

  *Biberon ve emziği seviyor diye bu alışkanlıklara devam edilmemeli; aksi taktirde bebek anneyi emmek istememektedir. Bu alışkanlıklar en fazla 2 yaşına kadar devam etmeli.

  *Çocuklar banyo yaparsa üşütür diye korkarak yaklaşmamalı; gerektiği kadar temizlik kurallarına uymaya özen göstermelisiniz.

  *Çok gaz yapıyor çok süt içmesin. Çocuklar 1 yılı doldurana kadar inek sütü içmemeli; sonraki dönemlerde de 400 cc'yi geçmeyecek şekilde süt tüketimlerinde bulunsun.

  *Uykuya dalmada ayakta sallama yönteminden yararlanılmamalı. Çabuk uykuya dalıyor diye bu yöntemi her zaman kullanarak uyutmayı denememelisiniz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş