1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Bebek ayakkabısı nasıl olmalı

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Nehir tarafından paylaşıldı.

 1. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Bebeklerimizde ayakkabı seçimi oldukça önemli, onun ayağının rahatlığı oldukça önemli. Bebeğimize alacağımız herhangi bir ayakkabı bebeğimizin ayağının sağlıksız bir şekilde şekil almasına neden olabilir.
  [​IMG]

  Bildiğimiz üzere yaşamın ilk yıllarında ayaklarımız oldukça hızlı büyür. Hatta erişkin ayak büyüklüğünün yaklaşık yarısına ulaşır. Bu yüzden bebeklerimizin ilk yaşı ayakların sağlıklı gelişimi için son derece önemlidir. Ayakkabının şık veya sevimli olmasından ziyade ayak sağlığı açısından doğru olmasına özen göstermek gerekir.
  Bebeklerimizin ayakları yumuşak ve esnek olduğu için anormal basılar deformitelere sebep olabilir. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr. Gökhan Ulusoy bu nedenle bebeklere ayakkabı seçerken çok dikkatli olmamız gerektiğini belirtiyor. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Alper Gökçe de minik ayakların kum halı gibi yumuşak yerlere yalınayak temas etmesinde bir sakınca olmadığını; hatta yeri hissetmelerinin önerildiğini belirtiyor. “Basılan zeminin ısısı temizliği ve yüzey düzgünlüğü dikkat edilmesi gereken noktalardır. Koruyucu olarak ayakkabı bu anlamda çok önem taşır” diyor.

  Bebeğe ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler


  Ayakkabının büyük olması küçük olmasından daha iyidir. Baş parmak ile ayakkabının burnu arasında elin baş parmak genişliği kadar mesafe olması yeterlidir. Topuk arkasında bir küçük bir çekecek girecek kadar mesafe kalmalıdır. Ön ayağın da ayakkabı içinde sıkışmadığı dışardan elle hissedilebilir. Aynı zamanda yürürken bebeğin ayakkabının içinde ayağının kayıp kaymadığına dikkat edilmelidir.
  Ayakkabının ön kısmı yumuşak ve esnek olmalıdır.
  Topuk kısmı daha sert topuğu tutacak şekilde olmalıdır.
  Topuk kaymayacak tarzda olmalı yük vermeye ve gerilmeye dayanıklı olmalı yüksek topuklu ayakkabılarla düşebileceği için kaçınılmalıdır.
  Bebeklere 3 yaşına kadar bileğe kadar uzanan tipte ayakkabı giydirilmelidir. Ama ille de kullanılacak ise de ayağın ve bileğin bebek tarafından hareket ettirilebildiğinden emin olunmalıdır.
  Bebek ayakkabısı için şeklin yanı sıra yapıldığı madde de çok önemlidir. Deri veya kanvas en iyi materyaldir. Sentetik ve plastik ayakkabılardan uzak durulmalıdır.
  Ayakkabının tabanı 1 cm’yi geçmemeli kaymamalı ve sert olmamalıdır. Topuğun yüksekliği 5-7 mm olabilir.
  Ayakkabının içi el ile kontrol edilmeli ayağı rahatsız edecek dikiş çıkıntılar olmamalı.
  Ayakkabı ayağı sıkmamalı hava alarak ayağın serin rahat koku yapmayan kuru ortamda kalmasına izin vermelidir.
  Ayakkabı alırken denenmeli bir kaç adım attırılarak konforlu olup olmadığı yüz ifadelerinden takip edilmelidir.
  Ayakkabıdan çıktıktan sonra ayaklar kontrol edilmeli kızarıklık ayakkabıya bağlı bası iz ve şekillerinin olup olmadığı bakılmalıdır.
  Kalın sağlam kösele ayakkabılardan ziyade ayağa ve ayağın hareketliliğine destek verecek ayakkabı alternatifleri üzerinde durulmalıdır.


  Ayrıca;

  Op.Dr. Gökhan Ulusoy bebeğin ayak gelişiminin sürekli olarak takip edilmesi normal olmayan bir durum fark edildiğinde mutlaka hekime başvurulması gerektiğini belirtiyor.
  Sıkı ayakkabılar bebeğin ayaklarının normal gelişimini önleyebileceğinden ayaklar serbest halde bırakılmalı. Serbest bırakılan ayak daha rahat edeceğinden gelişimi daha iyi olacak ve bebeği sağlıklı bir şekilde yürümeye hazırlayacaktır.
  Bebeği yürümek için zorlamayın fiziksel ve ruhsal açıdan hazır olan bebek yürüyecektir. Yürüme 10-18 ay içinde olabilir.
  Bebeğin ayakkabıları sık sık kontrol edilmeli ve ayağa uymadığı fark edildiğinde hemen değiştirilmelidir.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  Bebek ayakkabıları hususunda çok güzel yerlere deginilmiş. Bazı ayakkabılar o kadar kalitesiz ve yanlış yapılıyorki malzemeleri o kadar basitki çocuklarımızın ayaklarını yara yapıyorlar.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş