1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Bebeğinizin Kulak Kiri Ve Göbek Bağı Temizliği Için Pratik Ipuçları

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında Masal Perisi tarafından paylaşıldı.

 1. Masal Perisi

  Masal Perisi Yeni Üye

  Bebek bakımını bilmeyen deneyimsiz bir anne adayı iseniz sizlere basit gibi görünen ama son derece özen göstermeniz gereken birkaç ipucu ile bebek bakımınıza yardımcı olmaya çalışacağım. Kulak pamuğu bebeğinizin kulak temizliği için yenidoğan döneminde en sık alınan ürünler olarak bebek odasının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Tabii bu kulak pamuklarının temizlik işlemini oldukça basit bir şekilde yaptığını düşünüp işimiz kolay sanırız. Halbuki kulak pamuğu kullanımı bebeğin sağlığı açısından son derece sakıncalıdır.

  Kulak kiri özellikle yenidoğan döneminde doktorlar tarafından yapılması tavsiye edilmeyen temizlikler arasındadır. Çünkü kulak kiri adeta bir savunma mekanizmasıdır. Bebeğin kulakları temizlenmemeli; vücudun kiri kendisinin atması için serbest bırakılmalıdır. Kısacası kulak kendi kendini temizler. Çocuğunuzun kulak kepçesini her gün temiz ıslak bir bez ile temizlemeniz yeterli olacaktır. Kulak deliğine de asla el ile dokunulmamalıdır; aksi taktirde kulak zarına zarar verilebilmektedir.

  Göbek bağı bakımı da ilk anne olan adaylar tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır. Göbek bağı doğumdan itibaren bir hafta 10 gün içerisinde düşmektedir. Bu süre içerisinde göbek bağı etrafı alkollü steril bez ile temizleme işlemi gerçekleştirilmelidir. Bebeği yıkarken göbek bağının etrafına su değmesi önceden kaynatılmış ılıtılmış su ise herhangi bir zarar vermemektedir.

  Göbek kordonu bölgesi kuru ve temiz tutulmalıdır. Bu bölgeye değen kumaş bebeği tahriş etmeyecek bir kumaş olmalıdır. Bu bölgede koku ya da salgı gibi durum oluşumu hissettiğiniz an uzmana başvurmalısınız.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş