1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Bebeğinizin Emzik Alışanlığını Nasıl Yok Edebilirsiniz?

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında Bal Arısı tarafından paylaşıldı.

 1. B

  Bal Arısı Yeni Üye

  Bebeğiniz bir yaşını geçmesine rağmen emzik kullanma alışkanlığından onu bir türlü koparamadınız mı? O halde bebeğinizin bu alışkanlığından vazgeçmesi için onunla uzlaşmacı davranmayı size olan güvenini yopk edici tavır ve davranışlar içine girmesinin önüne geçmelisiniz. Mesela asla emziğe acı biber sürmemelisiniz.

  *Emzik alışkanlığından vazgeçirme talebinizi gerçekleştirirken zamanlamayı doğru yapın. Kendi sorunlarınızın olduğu ve bebeğinizin stresli bir ortamda büyüdüğü zamanı asla seçmemelisiniz.

  *Emzik kullanımını sizin istediğiniz zaman kullanmasını isteyin. Uyku öncesi ve evde bulunduğunuz kısa zaman aralıklarında emzik verebilirsiniz.

  *Bebeğiniz emziği rahatlamak amacı ile kullanıyorsa işiniz kolay. Ona başka rahatlama yolları bulabilirsiniz. Rahatlamak istediğini anladığınız zaman onunla oynayabilir; dans edebilir; beraber şarkı söyleyebilirsiniz.

  *Bebeğinize büyüdüğünü hissettirin. Gömleğinin düğmelerini kendisinin ilikleyebildiği; kendi odasında uyuyabildiğini; arkadaşları ile tek başına oyun oynayabildiğini hatırlatarak onun çocuksu davranışları terk edebilecek kadar büyüdüğünü ona hissettirin.

  *Bebeğinizi asla aç ve uykusuz bırakmayın. Eğer aç kalırsa ya da uykusunu tam alamazsa uyurken sıklıkla kullandığı ya da açlık güdüsünü terk etmesine yardımcı olacak emziğini aramaya başlayacaktır.

  *Emziğin ucunu kesebilir; iğne ile ucunu delip havasını alarak emziği deforme edebilirsiniz. Böylece emziği kullanmak istemeyecektir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş