1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Bebeğinizi Yıkarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Konu, 'Bebeğin Gelişimi ve Hastalıkları' kısmında Bal Arısı tarafından paylaşıldı.

 1. B

  Bal Arısı Yeni Üye

  Bebeğinizi yıkarken dikat etmeniz gerekn hususları bu yazım ile sizlerle paylaşacağım. Yeni bebek sahibi olmuş ve olacak olanlara umarım faydalı olur.

  Bebeğinizin banyo küveti ayaklı olmalıdır ve bebeğinizi yıkama işini asla eğilerek yapmamalısınız ( doğum nedeni ile sırt ağrısı çekiyor olabilme ihtimaliniz olacağı için bu noktaya dikkat etmelisiniz ).

  Küvet düz kenarları ise yüksek bir leğen gibi olmalıdır. Su sıcaklığı 36- 36,5 derece arasında olmalıdır. Bu sıcaklığı termometre ile ölçebileceğiniz gibi aynı zamanda teninizle en sağlıklı ölçümü yapabilirsiniz. Sünger, tülbent, eliniz ya da yumuşak bir havlu ile bebeğinizi kolay bir şekilde yıkayabilirsiniz. Bebeğinizi yıkarken tüm bu materyaller bebeğinizin farklı nesnelerle temas etmesi açısından önemlidir.

  Bebeğinizi her gün yıkayabilirsiniz. Bebeğiniz anne karnında da suda olduğu için suyu ve yüzmeyi seveceğinden emin olabilirsiniz.

  Küvet belinizin hizasında olmalı ve bebeğinizi yıkarken yararlanacağınız tüm malzemeler yakınınızda olmalıdır. İlk banyo bebek doğduktan 24 saat sonra gerçekleştirilmelidir. Bebeğinizi doyurduk
  tan sonra yıkamamalısınız; çünkü bu durum onun kusmasına sebep olabilir. Sabah ilk emzirmeden bir süre sonra ya da akşam emzirmesinden önce yıkamak bebek için en uygun yıkanma zamanlarıdır.

  Bebeğinizi yüzü yukarı bakacak şekilde küvete yerleştirmelisiniz. Bebeğinizin saçlarını bebe sampuanı ile yıkayıp güzelce durulayın. Kurulama aşamasında bıngıldak bölümüne dikkat etmeniz gerekmektedir. Bezi çıkarılıp temizlik durumuna göre güzelce temizlenmeli; banyo süngeri bebe sabunu ile köpürtülüp vücudu silinmelidir. Vücut kıvrımlarının temizliğine özen göstermelisiniz. Kolunuz ile omuz ve boyun kısmını destekleyerek koltuk altından kavrayabilirsiniz. Diğer elinizle kalçalarından ya da kalçalarından kavrayarak banyo küvetindeki suya başı dışarıda kalacak şekilde sokmalısınız. Bebeğiniz suyu seviyorsa emin olun siz bu işlemleri yaparken kahkahalarla gülecektir. Durulama işlemi bitince bebeğinizi güzelce durulayıp yumuşacık havlusunu elinize alarak sarıp yumuşak hareketlerle onu kurulamaya başlayabilirsiniz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş