1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Bebeğinizi Sütten Ne Zaman Kesmelisiniz?

Konu, 'Bebeğin Gelişimi ve Hastalıkları' kısmında hayal perisi tarafından paylaşıldı.

 1. h

  hayal perisi Yeni Üye

  Emzirme sayesinde bebek ile anne arasında tahmin edemeyeceğiniz kadar sıcak bir iletişim kurabilirsiniz. Duygusal bağınızı hiçbir zaman kırmak istemezsiniz ama bebeğiniz büyüdüğü zaman bir gün sütten keseceğinizi de düşünmeniz gerekmektedir. Emzirme anneyi ne kadar rahatlatıp dinlendiriyorsa; bebek içinde aynı durum geçerlidir. Kısacası bebek sütten ne kadar zor kesilirse anne de bebeğinin sütten kesilmesini bir o kadar zor gerçekleştirebilmektedir.

  Bebeğinizi sütten keseceğiniz yaş olarak sağlıkçılar bebeklerinizin 2 yaşında sütten kesilmesini önermektedir. Ama kimi anneler 12 aylıkken sütten kesmektedirler. Bebeğinizi sütten keseceğiniz zamanı sizin stresli olduğunuz; bebeğinizin huzursuz olduğu ya da yeni başlangıç ya da bitişler gibi hayati önem taşıyan olayları yaşadığınız zaman dilimlerinde gerçekleştirmemeniz gerekmektedir.

  Bebeğinizi sütten keserken yavaş yavaş süt vermeme şeklinde yapacağınız uygulamalarla yaklaşımda bulunmalısınız. Bebeğinizi sütten keserken bebeği bakıcıya verme; yuvaya bırakma ya da başka birine baktırma gibi yaklaşımlarla yaklaşmamalısınız. Sütten keserken sabah kahvaltısı ve öğle vakitlerini sütten kesme için en uygun zamanlar olarak tercih edebilirsiniz. Gece bebeğinizin size ihtiyacı daha fazla olabilmektedir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş