1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Bebeğiniz Yıkanmaktan Neden Korkar?

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında Masal Perisi tarafından paylaşıldı.

 1. Masal Perisi

  Masal Perisi Yeni Üye

  Çocuğunuzda korku sonradan oluşur; hiçbir bebekte korku duygusu doğuştan oluşmaz. Çocuğunuzun korktuğu şeyin üstüne giderek sadece bebeğinizin daha çok korkmasına neden olursunuz. Çocuğunuzun korkmasına sebep olan etmenler ise şu şekilde sıralanmaktadır:

  *Eşinizin ya da sizin bebeğinizin bakımı ile ilgili olan tavrı bebeğinizin korkmasının nedenleri arasında birinci sırayı almaktadır. Çocuklar özellikle yeni deneyim yaşayacakları bir şey de karşısındaki kişinin tavrını çok önemserler. Siz ne kadar tedirgin yaklaşırsanız çocuk da bir o kadar korkar ve adeta korkulan bir şey yapılıyormuş hissine kapılarak sürekli ağlama davranışı sergilemeye başlar.

  *Tatsız tecrübelerle karşılaşma da çocuğunuzun korkusunu arttırır. Çocuğunuz fazla sıcak su yüzünden üşüdüyse, soğuk sudan korktuysa ya da banyo esnasında gözüne şampuan kaçtıysa banyo yapmaya karşı korkma davranışı göstermesi kaçınılmazdır.

  *Bazı belirsizlikler de bebeğinizi korkutmaktadır. Bebeğiniz büyüdükçe küvetten suyun akıp gittiğini fark eder. Su gibi kendisinin de akıp gideceğini düşünmesi de onu korkutmaktadır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş