1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Bebeğin Ultrasondaki Kilosu nasıl hesaplanır?

Konu, 'Bebeğin Gelişimi ve Hastalıkları' kısmında Nursena tarafından paylaşıldı.

 1. Nursena

  Nursena Admin

  Bebeğin Ultrasondaki Kilosu
  Bebeğin Ultrasondaki Kilosu nasıl hesaplanır?
  Ultrasonda bebeğin kilosu

  Anne adayları Ultrasonda bebeğinizin kilosunu çok merak ettiğinizin farkındayız. Çok kücük hatalarla ortalama kilolar hesaplanabilmekte.


  Ultrasonda rahim içindeki bebeğin tahmini ağırlığı değerlendirilmelerinde özellikle 14. gebelik haftasından sonra üç parametreye bakılır.
  • BPD (Biparietal çap, başın thalamus seviyesinden çap
  • uzunluğu)
  • FL (Femur lenght, uyluk kemiğinin uzunluğu)
  • AC (Abdominal circumference, karın çevresi) dir.


  Eskiden bazı formülleri kullanarak bu üç parametreden yola çıkarak bebeğin rahim içindeki tahmini fetal ağırlığı hesaplanırdı. Günümüzde ise kullanılan modern ultrasonların sayesinde bu işlem otomatik olarak yapılabilmektedir.

  Gününde (miadında) doğan bir bebeğin ortalama doğum ağırlığı 2500-4000 gram arasında olmalıdır.

  Eğer gününde yeni doğan bebek 2500 gramın altında olursa düşük doğum ağırlığı , 4000 gram'ın üstünde olursa iri bebek (Makrozomi)durumundan bahsedilir.

  Ancak bu tanımlar gebelik haftalarına göre değişebilir. Örneğin; 33. haftada ultrasonda "tahmini fetal(bebek) ağırlığı" 2500 gram olan bir gebelikte "makrozomi" durumundan bahsedilebilir. Çünkü bu haftadaki bir bebeğin ortalama olarak 2000 gram civarında olması beklenir.

  Daha doğru tabiri ile Makrozomi (=LGA, Large for gestational age, gebelik yaşına göre iri bebek) tanımını şu şekilde yapılmalıdır: Makrozomi, bebeğin büyüme eğrisinde 90. persantilin (yüzdenin) üzerinde olmasıdır.

  Düşük doğun ağırlıklığı (=SGA, Small for gestational age, gebelik yaşına göre küçük bebekler) ise büyüme eğrisinde 10. persantilin altındaki fetusleri içerir. 10. ve 90. persantiller arası büyüklükler ise dağılımdaki normal grubu (=AGA, Appropriate for gestational age) gösterir. 50. persantil ise tüm toplumda doğan bebeklerin ağırlıklarının ortalamasını ifade eder.

  Kaynak: Hera Kadın Sağlığı Merkezi
   
 2. E

  Esram Yeni Üye

  Tahmini rakam aslında ultrasondaki bebegin kilosu
   
 3. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Ultrasona giden bir anne babadan daha heyecanli birileri yoktur heralde dunyada. Birde ultrasonda anne karnindaki bebegin gelisimini, hareketlerini vs görmek apayri bir duygu olsa gerek.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş