1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Bebeğin Ters Gelmesi Risklimidir?

Konu, 'Gebelik' kısmında Ruhsar tarafından paylaşıldı.

 1. R

  Ruhsar Yeni Üye

  Bebeğin ters gelme riski
  Dogumda bebegin ters gelmesi
  Anne karnında bebeğin ters gelmesi
  Bebeğin ters durması
  Bebeğin Ters Gelmesi

  Doğumda çocuk % 95 basene baştan gelir. Bu normal bir durumdur. Çocuğun önce baş taraftan basene inişini açıklamak için birçok fikirler ileri sürülmüştür. Aristo ağırlık ve yer çekimi kanununu, Ambroise Parâ içgüdüyü ileri sürüyor. Bugün, başın, vücudun en ağır kısmı olmasından ilk söylenenin büyük rol oynadığı, fakat sadece bundan dolayı böyle olmadığı biliniyor. İçerdeki düzen de yardımcıdır bu duruma, rahimin üst kısmı daha geniştir. Çocuk kalça ve bacaklarını karın üzerinde topladığı zaman en geniş kısmı alt kısmıdır. Tabii olarak bu geniş kısmı, rahimin en geniş yeri olan üst tarafa yerleştirilir.

  1/250 oranında çocuk, başını arkaya atmış olarak, yani önce yüzü görünecek şekilde gelir. Pek ender olarak da bazılarına göre 1/1000, diğerlerine göre 1/5000 olarak çocuğun başı dik yani ilk önce alnı görünecek şekilde gelir. (Bunlara çok dar rahimlerde, çok kısa göbek kordonu olanlarda ve 1/4 oranında bozuk şekilli basenlerde rastlanır.)

  Diğer bir durum çocuğun ters gelişidir. Bu şekil erken doğan bebeklerde daha sık görülür. 7 aylıktan önce doğanlarda 1/30, zamanında doğanlarda ise 1/60 oranında görülür. Çünkü, ancak 8-8,5 aylıkken çocuğun başı rahimin alt kısmına yönelir.Doğumun tam tarihine yaklaştıkça tersten gelmeler azalır.

  Bazan çocuk uzunlamasına değil de enlemesine gelmeye çalişir,Omuzların Önce çıkmak istediği bu durumda doğum imkansızlaşır. Hamilelik sırasında dıştan, elle yapılan basınçlarla çocuğun durumu düzeltilir. Karın üzerinden bastırılarak çocuğun uzunlamasına gelmesi sağlanır. Fakat bu, ancak daha önce çocuğu olan kadınlarda mümkün olur.Doğum sırasında ise, anestezi yapılarak, genişleme tamamlandığı an doktor elini rahime sokup çocuğu çevirir. Başka türlü olursa bir sezaryen ameliyatı gerekir.

  Alıntıdır
   
 2. Şaban

  Şaban Yeni Üye

  açıklama için teşekkür ederim
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş