1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Bebeğin Ense Kalınlığı Kaç Olmalı

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında Doktor Civanım tarafından paylaşıldı.

 1. D

  Doktor Civanım Yeni Üye

  _

  Bebeğin ense kalınlığı kaç olmalı,
  Bebeğin ense kalınlığı nasıl ölçülür,
  Bebeklerde ense kalınlığı kaç olmalı

  Bebeğin Ense Kalınlığı; 11-14. haftalar arasında fetusun anatomik organları ve büyüklüğü değerlendirilir. Ayrıca ulrasonla ense kalınlığı (Nuchal Translucency NT) ölçülür.

  Ense kalınlığının uygun ölçümün yapılabilmesi için fetus uygun pozisyonda olmalı yine son adet tarihine göre 11 ile 13 hafta 6 gün arasında ve baş-popo mesafesi 45-84 mm arasında olmalıdır.

  Ense pilisinin kalınlığı; Trizomi 21 (Down sendromu mongolizm) Trizomi 18 gibi kromozomal bozukluklarda ve bebeğin özellikle kalp gibi bazı organların problemlerinde artar. Bu artışın nedeni bebeğin ense bölgesindeki sıvı birikimidir (ödem) ve bunu ultrasonla yakalamak mümkündür.

  Normal olarak bebeğin ense kalınlığı gebelik haftası ilerledikçe artar. Genel olarak 3 milimetrenin üstü patolojik kabul edilir ve bu durumda fetus özellikle "Down sendromu" açısından ileri değerlendirmeye alınır.

  Ense kalınlığı ölçümü son yıllarda gebelik takiplerine girmiş bir yöntemdir. Ancak yapılması belirli bir deneyimi gerektirir.
   
 2. B

  Bengü Yeni Üye

  Ay ay bu ense kalınlığı değişmiyormuki
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş