1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Bebeğimize oyuncak alırken seçici olalım

Konu, 'Bebeğin Gelişimi ve Hastalıkları' kısmında Nehir tarafından paylaşıldı.

 1. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  kiz_cocuk_araba_oynayan.jpg
  Bebeklerimiz en değerli varlıklarımız. Onlar için herzaman en iyisini en güzelini almak isteriz. Onları gözümüzden bile sakınırız.

  İlk bebeklik günlerinden, çocukluk dönemi sonuna kadar oyuncaklar çocuğunuzun dış dünya ile iletişimini, öğrenmesini, paylaşmasını, eğlenmesini, beceri ve kişiliğinin gelişmesini sağlayan en önemli unsurlardan biridir. Ama oyuncak seçerken aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz de fayda var.

  • Oyuncakları mutlaka çocuğunuzun yaşına uygun olarak seçmeniz gerekir. Böylece ilk deneyimleri ve becerilerini kolayca ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmiş olurlar.

  • Oyuncak alırken mutlaka üretici firmasına güvendiğiniz ve üzerinde güvenlik açıklamaları bulunanları tercih edin.

  • Oyuncakları oluşturan parçalar veya bölümleri çocuğun yaşına uygun olarak tehlike içermeyecek nitelikte, kalitede veya güvenlikte olmalıdır. Örneğin bir bebek veya ilk yaşlarındaki bir çocuk küçük parçalardan oluşan ve yutabileceği veya ağzına sokabileceği oyuncaklar ile oynamamalıdır. Oyuncakların bebeğe veya çocuklara zarar vermeyecek yuvarlak, sivri ve keskin olmayan parçalardan oluşmasına özen gösterin.

  • Oyuncakların zehirsiz boya malzemeleri ile boyanmış olanlarını tercih edin.

  • Bebek yataklarına asılan oyuncaklara çok özen göstermeli ve bunların bebeğin üzerine düşmeyecek şekilde sağlam olarak monte edilmesine dikkat etmelisiniz. İpler de bebeğe zarar vermeyecek kadar kısa olmalıdır.

  • Bebeklere ve küçük çocuklara mümkünse metal veya sert plastik malzemelerden imal edilmiş oyuncaklar vermeyin. Yerine herhangi bir şekilde kendilerine zarar vermeyecek malzemelerden yapılmış olanlarını almaya özen gösterin.

  • Pille çalışan oyuncaklarda ise içindeki kimyasalın dışına akmayacağı kaliteli pilleri kullanın ve özellikle oyuncağın pil koyma yerinin vidalı bir emniyetle kapatılmış olmasına dikkat edin.

  • Oyuncakları sık sık kontrol edin; kırılmış ve parçalanmış olanları ayırın.

  • Oyuncakların muhafaza edildiği oyuncak kutusunun veya oyuncak dolabının güvenli olduğuna ve doğru seçim olmasına özen gösterin. Çocuğunuzun üzerine düşebilecek modüller (çocuğunuz oyuncak almak için oyuncak dolaplarının veya modüllerinin üzerine çıkabilir veya bu modüller eğer yüksekse çocuğunuzun üzerine düşebilir) veya oyuncakların düzensiz ve seçilemeyecek kadar üst üste atılmış olabileceği oyuncak kutuları veya dolaplarını tercih etmeyin.

  • Oyuncakların muhafazası için çocuğunuzun onları düzenli ve kullanışlı bir şekilde seçip alabileceği ve çocuğunuz için güvenli olabilecek modüller veya eşyalar kullanın.
   
 2. a

  asi1 Yeni Üye

  Oyuncak seçimi çok önemli her yaşa uygun bebeğimizi geliştirebileceğimiz uygun oyuncaklar mevcut.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş