1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Bazı Hayvanlar Neden Kış Uykusuna Yatar?

Konu, 'Hayvanlar Alemi' kısmında Bal Arısı tarafından paylaşıldı.

 1. B

  Bal Arısı Yeni Üye

  Toprak kışın özellikle karla kaplı olmadığı zamanlarda çıplak ve serttir. Ağaçlarda meyve yoktur ve yerlerde böceklerde gezmez. Kış uykusuna yatma gibi bir alışkanlığı olmasa hayvanlar bu mevsimde hem barınma hem de yiyecek bulma konusunda sıkıntı yaşayacaklardır. Hayvanlar arasında kış uykusuna yatanlar her ne kadar kış uykusuna yatsalar da birtakım ihtiyaçlarını gidermek için arada uyanmaktadırlar. Mesela sincaplar arada uyanarak yaz döneminde topladıkları meşe palamutlarını yerler.

  Bazı hayvanların ise yaşam temposunda son derece yavaşlama görülmektedir. Kan dolaşımları ve solunumları yavaşlar; beden ısıları düşer ve canlılık belirtileri en aza düşer. Bazı balıklar, sürüngenler, amfibiler derin uykuya dalan hayvanlar arasındadır. Kışın yağ depolayan hayvanlar kış döneminde beden ısıları düşünce bu yağları tükettikleri için uykudan uyandıkları zaman oldukça zayıf olarak yaşamsal faaliyetlerine devam etmeye başlarlar.
   
 2. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Merak ettigim bir mevzuydu.. Demekki hayvanlar genel olarak bu mevsimde enteresan birsey bulamadiklarindan dolayi vakit gecsin diye uykuya daliyorlar :)
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş